Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Emlak Şov İşi Değildir, Müteahhit Kredileri Tüm Sistemi Zora Sokabilir'

Ispartakule'de 'Tulip Turkuaz' projesini yapan Tulip Gayrimenkul'ün yöneticisi Murat Mertoğlu, banka kredisi yerine müteahhit kredisiyle pazarlanan projeleri eleştirdi. Mertoğlu, 'Banka kredisinde banka kefil, müteahhit kredisinde ise garantör yok' dedi

Radikal Gazetesi
'Emlak Şov İşi Değildir, Müteahhit Kredileri Tüm Sistemi Zora Sokabilir'

spartakule'de 'Tulip Turkuaz' projesini yapan Tulip Gayrimenkul'ün yöneticisi Murat Mertoğlu, banka kredisi yerine müteahhit kredisiyle pazarlanan projeleri eleştirdi. Mertoğlu, 'Banka kredisinde banka kefil, müteahhit kredisinde ise garantör yok' dedi

Gayrimenkul sektöründe 111 yıllık deneyime sahip Hollanda merkezli Van Herk Group ve Panagro’nın ortaklığıyla 2006 yılında Türkiye’de kurulan Tulip Gayrimenkul, Ispartakule’de yapımını sürdürdüğü Tulip Turkuaz’ın ardından Tulip Towers ve Tulip360 projelerine hazırlanıyor. Tulip Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanvekili Murat Mertoğlu, pek çok projede ‘banka kredisiz’ denilerek tüketicinin yanılttığını belirterek “Banka kredisi olmadan, faiz ödemeden gibi ifadeler kullanılıyor.

Bunlar aldatmacadır. Piyasada banka kredileriyle çalışan firma çok az. Müteahhit kredisiyle işler çevriliyor. Bunun ise ne olduğu meçhul. Ortada bir garanti yok” diye konuştu.

‘Bir yerde yatırım bankasıyız’

Müteahhit kredisinde tüketicinin ne ile karşılaşacağının soru işareti olduğunu vurgulayan Mertoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Gayrimenkul bir çeşit yatırım bankacılığıdır. Banka kredileri önemli çünkü banka tüketiciye kefil oluyor. Gazetelerdeki proje ilanlarını yüzde 80’i banka kredisiz. Herhangi bir kredi kurumu muhatap bile değil. İnşaat sektörü katma değeri çok yüksek bir alan. Güvensizlik olursa sistemin tümünde yara açar.

İnşaat ki bunun çok büyük kısmı gayrimenkul, ülke ekonomisinin de lokomotifi. Eğer bu lokomotif zarar görürse ülke ekonomisi de etkilenir. Ponzi şeması gibi çökeriz. Tüketici banka kredisi ile alınabilen projelere itibar etmeli. Çünkü banka bu riski değerlendirip doğru projeye kefil oluyor. Zaten mortgage ve tüketici yasasının gereği de bu. Doğru uygulanmalı.”

700’e yakın markalı proje

Türkiye’de 700’e yakın markalı konut projesi ve kriz öncesinde 20-30 şirketin yürüttüğü projeler olduğuna değinen Mertoğlu, “Şimdi bu 10-12 firmaya düştü. Nitelikli konutu kolay ve yaratıcı ödeme seçenekleriyle sunmak lazım. Firmaların öz sermayesi uygun olmalı. Firma azaldı çünkü her proje kendi nakit akışıyla gitmeli.

Başka projeyle finanse etmeyeceksin. Böyle olmadığı için sıkıntıya girildi. Mega projelerin ilerlemesi mümkün değil”dedi. Mertoğlu gayrimenkulun ciddi bir iş olduğunu “Bu bir show-business (şov işi) değil” sözleriyle vurguladı.

İzdiham mizansenleri

Tulip Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Burak Erten de tüketici güveninin korunmasına işaret ederek “Pek çok projenin satışında kırılan çitler, yaşanan izdihamlar birer cast’tı. Mizansenler yapıldı. Bunlara dikkat etmek lazım” diye konuştu. “Kriz ne yaparsak ayakta kalacağımızı gösterdi. Müşahade ettik” diyen Erten meselenin metrekare fiyatı değil alınabilir konutlar üretmek olduğunu söyledi.

Esenyurt’ta Tulip360 yapılıyor

TOKİ’den ihale alan ilk yabancı ortaklı şirket olan Tulip Gayrimenkul’ün İcra Kurulu Başkanı Burak Erten, “Geçen yıl yani 21 Mayıs 2009’da satışına başladığımız Tulip Turkuaz projesinde bugüne kadar 500 daire sattık. Büyük ilgi gören ‘Teslimata kadar yüzde 1 peşinat’ kampanyamız hâlâ devam ediyor” diye konuştu.

TulipTurkuaz projesinin satışa çıkışının birinci yılını kutlayan Tulip Gayrimenkul, büyük ilgi gören ‘teslimata kadar yüzde 1 peşinat’ kampanyasının devam ettiğini açıkladı. Tulip Gayrimenkul’un yeni projeleri hakkında da bilgi veren Erten, “2010 yılında rezidans ve AVM’den oluşan Tulip Towers projesiyle Esenyurt’ta yapımına başlanan 2 bin 400 konutluk Tulip360 projesine ağırlık vereceğiz. Tulip Turkuaz projemizden bu güne kadar 105 milyon TL’lik ciro sağladık. Yine Bahçeşehir Ispartakule’de inşa edilecek rezidans ve AVM projesi TulipTowers’ın yatırım miktarı 150 milyon TL. 2010 Eylül ayında bu projenin de satışa çıkmasını planlıyoruz. Esenyurt’ta orta gelir grubu için tasarladığımız Tulip360 projesi için de yaklaşık olarak 270 Milyon TL’lik yatırım gerçekleştireceğiz. Mayıs 2010 başında satışa çıkan projeden bugüne kadar 70 dairenin satışını gerçekleştirdik ve 6 milyon TL ciro sağladık” diye konuştu.

Mimarı Ken Yeang

Tulip, önümüzdeki beş yıl içinde 4 milyon metrekarelik inşaat alanına ulaşarak Türkiye, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gibi yükselen pazarlarda gayrimenkul geliştirme konusunda faaliyette bulunmayı hedefliyor. Bu arada TulipTurkuaz, dünyanın en ünlü 10 mimarından biri olan İngiliz Ken Yeang’ın Türkiye’deki ilk projesi.

Kafede 30, Günay’da 15 daire sattı

Ispartakule’de 1150 konutun yer aldığı Tulip Turkuaz’da 2009’un sonuna kadar 98 daire satmışken, 2010’un ilk 4-5 ayında 500 konut sattıklarını belirten Burak Erten, gerilla pazarlama, duygusal gerilla gibi çok çeşitli pazarlama yöntemleri kullandıklarını söyledi. Erten pazarlama örneklerini şöyle anlattı: “Kanyon’da açtığımız Cafe L’appartemento’da 30’un üzerinde ev sattık. Ayrıca Günay’da açtığımız stantta 10-15 tane ev sattık. Ankara’da bile satış ofisimiz var, 20 konut sattık. Genelde tersi olur. Londra ve Kuveyt’te maketimiz var. Projenin yüzde 6’sını yurtdışındaki Türklere ve yabancılara satmayı hedeflemiştik. Körfez’den çok beklentimiz var. İngiliz, Almanlar’a satış yaptık. Yıl sonuna kadar 15’i bulur.”

‘Tünel kalıp abartılıyor’

“Pekçok projede tünel kalıp kullanıldığı bir özellikmiş gibi anlatılıyor” diyen Burak Erten, “Oysa tünel kalıp zorunluluktan ortaya çıkmış, hızlı üretim için geliştirilmiş bir sistem. Konvansiyonel yönteme göre yüzde 30 daha ucuz kötü bir şey değil elbette ama çok büyük bir özellik gibi altı çizilecek, pazarlama unsuru yapılacak bir yöntem de değil, kalite-fiyat dengesi önemli. Bu arada Tulip Towers, Batı İstanbul’un en lüks projesi olacak. Büyükdere’den bir rezidans alacağınıza burdan bir rezidans alın, üstüne Ferrari ve Cannes’da bir ev alın diyoruz” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-sov-isi-degildir-muteahhit-kredileri-tum-sistemi-zora-sokabilir_79674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!