Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlakçılara Sertifika Şartı Geliyor!

Gümrük Bakanlığı, alım satımda ortaya çıkan mağduriyeti önlemek için emlak ticaretini yeniden düzenlemeye hazırlanıyor. Emlakçılar için bazı kriterler getiriliyor. Sertifika almayan emlakçılık yapamayacak. Komisyonlarındaki haksız kazanç önlenecek.

yapi.com.tr
1 Emlakçılara Sertifika Şartı Geliyor!

Gümrük Bakanlığı, alım satımda ortaya çıkan mağduriyeti önlemek için emlak ticaretini yeniden düzenlemeye hazırlanıyor. Habertürk'te yer alan habere göre, emlakçılar için bazı kriterler getiriliyor. Sertifika almayan emlakçılık yapamayacak. Komisyonlarındaki haksız kazanç önlenecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlak alım satımında ortaya çıkan mağduriyetleri önlemek için harekete geçti. Taşınmaz Ticaretinin Düzenlenmesi Yönetmeliği için çalışmalara başlayan bakanlık, emlak satışına yönelik aracılık, danışmanlık ve bu kapsamda yürütülecek diğer faaliyetlere ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Düzenlemede, taşınmaz ticareti yapanlarda aranacak şartlar da belirlenecek. Buna göre emlakçıların, taşınmaz ticaretini yaparken uyması gereken ilkeler, yerine getirmesi gereken kriterler ve alacakları ücretler yönetmelikle düzenlenecek.


Emlakçıların, taşınmaz alacak vatandaşlardan yüksek tutarlarda komisyon alması ve farklı ücretler talep etmesi önlenecek. Böylece tüketici mağduriyeti de önlenmiş olacak. Emlak alım satımından elde edilecek ticari kazanç, belli bir düzene oturtulacak. Düzenleme ile emlakçılık mesleğine yönelik kriterler belirlenecek, emlakçılara sertifika alma zorunluğu getirilecek. Sertifika zorunluluğu halen emlakçılık yapanlar için de geçerli olacak. Kurallara uymayanların yetkisi iptal edilebilecek.

Her emeli olan emlakçılık yapamayacak

Düzenlemede, taşınmaz ticareti yapanlarda aranacak şartlar da belirlenecek. Bu çerçevede emlakçılara yönelik bazı kriterler getirilecek. Her emekli emlakçılık yapamayacak. Emlakçılara, mesleki yeterlilik kriteri, eğitim ve sertifika şartları getirilecek. Sertifika sahibi olmayan emlakçılık yapamayacak. Halen emlakçılık yapanlar da dahil herkes için bu şartlar geçerli olacak. Bazı emlakçıların yetkisinin iptali gündeme gelebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlakcilara-sertifika-sarti-geliyor_152853.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sayın bakanım, biz emlakcılarıda koruyacak şekilde bazı kararlar alsanız,bizimde mağdur olduğumuz çok nokta var, rızkını helalinden kazanmaya çalışan insanlarız ama maalesef mağdur olduğumuz ve hakkımızı arayamadığımız, aramaya çalışsak bile çözüme kavuşturamadığımız bazen zavallıyız diye düşündüğüm (işimizden dolayı) zamanlar olmuyor değil. inanın bu mağduriyetler tek taraflı değil. Emlak ofislerinide koruyacak şekilde bir düzenleme olursa bizde memnun oluruz. kosgeb kredisi için müracatlarımız kabul görmüyor, bankalar emlakcılara konut kredisi vermiyor, biz insan deyilmiyiz biz vergi ödemiyor'muyuz, 1995 yılından bugüne emlak sektörünün içerisindeyim arkamızda ana babamızın ufak,tefek katkıları olmasa zaten ayakta durulacak bir vaziyet yok ,sevgili bakanım. Bizleri'de düşünmenizi istiyoruz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!