Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

En Büyük Dört Bölgeye 39 Teklif Geldi, Devler 'Elektrik' için Yarışıyor

Türkiye'nin en büyük dağıtım bölgelerinden olan İstanbul Boğaziçi, Gediz ve Trakya Elektrik Dağıtım ile Güneydoğu'nun en büyük elektrik dağıtım bölgesi olan Dicle'nin ihalesine toplam 39 teklif geldi. İhalede enerji sektörünün devleri kapıştı

Radikal Gazetesi
En Büyük Dört Bölgeye 39 Teklif Geldi, Devler 'Elektrik' için Yarışıyor

Türkiye'nin en büyük dağıtım bölgelerinden olan İstanbul Boğaziçi, Gediz ve Trakya Elektrik Dağıtım ile Güneydoğu'nun en büyük elektrik dağıtım bölgesi olan Dicle'nin ihalesine toplam 39 teklif geldi. İhalede enerji sektörünün devleri kapıştı

Bu yılın en büyük özelleştirmelerinden olan elektrik dağıtımında dört bölge için açılan ihalede dev şirketler kapıştı. Türkiye’nin en büyük dağıtım bölgelerinden olan İstanbul Boğaziçi, Gediz ve Trakya Elektrik Dağıtım Bölgeleri ile Güneydoğu’nun en büyük elektrik dağıtım bölgesi olan Dicle’nin ihalesine toplam 39 teklif geldi. 22 Temmuz’da son tekliflerin alındığı dört elektrik dağıtım bölgesi ihalesinde, enerji sektörünün en büyük oyuncuları yarışacak. Teklif verenler arasında Park Holding, Limak İnşaat, Enerjisa, Aksa Elektrik, IC İçtaş, Çalık Enerji gibi sektör devleri de bulunuyor.

Tamamı devrediliyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) yapılan açıklamada, “Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş., Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’deki yüzde 100 oranındaki hisselerin blok olarak satış yöntemi ile özelleştirilmesi amacıyla açılan ihalelerde son teklif verme tarihi olan 22 Temmuz’a kadar 39 şirket teklif verdi” denildi.

67 ön yeterlilik alınmıştı

Dört dağıtım bölgesinin ihalesine katılmak için 67 teklif ön yeterlilik almıştı. ÖİB’den yapılan açıklamaya göre, yüzde 14 payla Türkiye’nin en büyük dağıtım bölgesi olan Boğaziçi Elektrik Dağıtım Bölgesi ihalesine 10 teklif geldi. Boğaziçi ihalesine katılan teklif sahipleri arasında Park Holding, Enerjisa, Cengiz Elektrik, Limak, IC İçtaş ve Aksa da yer alıyor.

Güneydoğu’nun en büyük dağıtım bölgesi olan ve kayıp kaçak oranının yüksekliğiyle dikkat çeken Dicle Elektrik Dağıtım’a ise dokuz teklif verildi. Dicle için teklif verenler arasında Çalık Enerji, Aksa, Cengiz Elektrik, Limak, Kolin, IC İçtaş da bulunuyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü dağıtım bölgesi olan Gediz Elektrik ile Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye de 10’ar teklif geldi.

İhalede en yüksek tekliflerin Boğaziçi Dağıtım Bölgesi’ne gelmesi bekleniyor. Boğaziçi Dağıtım’ın 3.8 milyon abonesi bulunuyor. Henüz belli olmayan tekliflerin Boğaziçi Dağıtım için Başkent Elektrik’e verilen 1.2 milyar doları geçmesi bekleniyor. İhalede kayıp kaçak oranının fazla olması Dicle için fiyatı aşağı çekiyor. Çünkü Türkiye Elektrik Dağıtım’ın uzun yıllardır çözemediği kaçak sorunu özel sektöre devredilecek.

22 il ve ilçe özelleşti

ÖİB 2008 yılından bu yana 52 il ve ilçeyi kapsayan 11 ayrı elektrik dağıtım bölgesi için ihale yapmıştı. 22 il ve ilçeyi kapsayan Başkent, Sakarya, Meram, Osmangazi bölgelerinde işletme hakkı özel sektöre geçti. 32 il ve ilçeyi kapsayan Aras, Çoruh, Yeşilırmak, Uludağ, Çamlıbel, Fırat, Van bölgeleri için devir işlemleri devam ediyor. ÖİB 2010 yılı sonuna kadar bütün bölgelerin özelleştirilmiş olmasını planlıyor. Aydın, Denizli, Muğla ile Kayseri ise 3096 sayılı yasaya göre özel sektöre devredildi. (Radikal)

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/en-buyuk-dort-bolgeye-39-teklif-geldi-devler-elektrik-icin-yarisiyor_81373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!