Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Hareketli İş Fırsatları İnşaat ve Üretim Sektörlerinde Olacak

Manpower İstihdama Genel Bakış araştırması Türk istihdam piyasasının, nisan – haziran döneminde istihdam alanında aktif olan dünya piyasaları arasında yer alacağını ortaya koyuyor. Dünya genelinde işe alım alanında yavaş ilerleyen bir “bekle-ve-gör” politikası sürerken, Türkiye’de işverenlerin istihdama yönelik planlarının çok daha iyimser bir

yapi.com.tr
En Hareketli İş Fırsatları İnşaat ve Üretim Sektörlerinde Olacak

STRONG>Manpower İstihdama Genel Bakış araştırması Türk istihdam piyasasının, nisan – haziran döneminde istihdam alanında  aktif olan dünya piyasaları arasında yer alacağını ortaya koyuyor.  Dünya genelinde işe alım alanında yavaş ilerleyen bir “bekle-ve-gör” politikası sürerken, Türkiye’de işverenlerin istihdama yönelik planlarının çok daha iyimser bir tablo sunması bu görüşün bir kanıtı niteliğinde.

Türkiye’nin Net İstihdam Görünümü istihdam piyasasındaki iyimserliğin güçlenmeye devam ettiğini gösteriyor

Araştırmaya göre Türk işverenler yılın ikinci çeyreğine ilişkin canlı bir işe alım hızı tahmin ederken, Türkiye’nin 'Net İstihdam Görünümü'nün +%34 gibi yüksek bir rakamda olduğu görülüyor. Bu rakam aynı zamanda Türkiye’deki işverenlerin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde üst üste ikinci kez en iyimser işe alım beklentilerini sergilediğinin de bir göstergesi. 1001 işverenle görüşülerek yapılan araştırmaya göre işverenlerin yüzde 38’i çalışan sayısının artmasını beklerken yüzde 4’ü istihdamda bir azalma bekliyor. İşverenlerin yüzde 56’lık bölümü ise bir değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. 2011’in 1. çeyreği ile karşılaştırıldığında istihdam görünümünde görülen yüzde 7 puanlık artışla birlikte işverenlerin işe alım beklentilerinde ılımlı bir gelişme bildirdikleri görülüyor.

Araştırma kapsamında Türkiye’den 1001 temsilci işverenle görüşme yapıldı ve kendilerine, “İçinde bulunduğumuz çeyrek yıl ile karşılaştırdığınızda, 2011 Haziran ayının sonuna kadar olan üç ay içerisinde işyerinizde toplam istihdamın nasıl değişeceğini öngörüyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Türkiye’deki istihdam beklentilerine dair ayrıntılı bir veri sunan “Net İstihdam Görünümü” toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesinden, gelecek çeyrekte istihdamda azalma bekleyen işverenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplandı.

Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş araştırmayla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Türkiye araştırmaya 2011’in ilk çeyreğinde katıldı. Türk işverenlerin Türkiye’deki tüm sektörlerin istihdam eğilimleri ile ilgili çeyrek yıllık dönemler bazında karşılaştırmalı veriler sunan bu araştırmaya gereken önem ve değeri vereceğine inanıyoruz. Araştırmanın işverenlerin karar alma aşamalarını etkileme ve iş arayanların iş fırsatlarını değerlendirirken, önceliklerini belirleme gibi süreçlerde çok önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.”

En coşkulu işe alım faaliyetleri inşaat sektöründe bekleniyor

Çeyrek dönemden çeyrek döneme karşılaştırma yapıldığında, 11 sanayi sektörünün 7’sinde ve 5 bölgenin dördünde işe alım beklentilerinin güçlendiği gözlemleniyor. En canlı işe alım faaliyetinin %+51 oranındaki Net İstihdam Görünümü ile inşaat sektöründe beklendiği görülüyor. Benzer şekilde yükselen işe alım öngörüleri %+44 oranındaki net istihdam görünümü ile hem “üretim” hem de %+41 ile “madencilik” sektöründe kendini gösteriyor. Hareketli işe alım faaliyetleri, net istihdam görünümü oranının %+38 olduğu “finans ve kurumsal hizmetler” sektöründe de bekleniyor. “Restoranlar ve oteller” sektöründeki işverenler %+34, “kamu ve sosyal” sektöründeki işverenler ise %+31 oranında istihdamda canlanma bekliyorlar.

En güçlü işe alım hızı Ege bölgesinde bekleniyor

Araştırmanın yapıldığı beş bölgedeki işverenler 2011’in 2. çeyreğinde personel seviyelerinin artmasını bekliyor. Egeli işverenler +%43 oranında Net İstihdam Görünümü ile yüksek işe alım beklentileri sergilerken onları +%37’lik Net İstihdam Görünümü ile verimli bir işe alım ikliminin beklendiği Akdeniz bölgesi işverenleri izliyor. Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, bölgesel açıdan bakıldığında Ege ve Akdeniz bölgesi işverenlerinin güçlü işe alım beklentilerine sahip olmasının Restoranlar ve Oteller sektöründe sezon hazırlıklarının başlamasıyla birlikte son derece normal olduğunu ifade etti.

Türkiye’deki işverenler dünyada en iyimserler arasında yer alıyor

Manpower araştırması 39 ülkeden 33’ünde işverenlerin yılın ikinci çeyreği için işgüçlerini çeşitli oranlarda artırmayı öngördüklerini ortaya koyuyor. Hindistan, Tayvan, Brezilya, Çin, Türkiye ve Singapur gibi ülkeler yılın ikinci çeyreği için en güçlü işe alım planlarını sergilerken Yunanistan, İspanya, İrlanda ve İtalya ise en zayıf işe alım tahminlerinin yapıldığı ülkeler olarak dikkat çekiyor. 39 ülke ve bölgenin 18’inde üç ay öncesine kıyasla işe alım hızlarında artış bekleniyor. Yıldan yıla kıyaslamanın yapılabildiği 36 ülke ve bölgenin 25’inde de işe alım hızının artması öngörülüyor.

Bir sonraki Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nın sonuçları 14 Haziran 2011 tarihinde açıklanacak ve 2011’in üçüncü çeyreğine dair istihdam beklentilerini gün yüzüne çıkaracak.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/en-hareketli-is-firsatlari-insaat-ve-uretim-sektorlerinde-olacak_86312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!