Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Ucuz Doğalgaz Çorlu'da Olacak

Çorlu doğalgaz dağıtım lisansı ihalesinde, 0.036 sent/kwh teklifle en ucuz dağıtım payına ulaşıldı. En düşük teklifin 6 firma arasından 0.041 s

Hürriyet
1


b>Çorlu doğalgaz dağıtım lisansı ihalesinde, 0.036 sent/kwh teklifle en ucuz dağıtım payına ulaşıldı. En düşük teklifin 6 firma arasından 0.041 sent/kwh ile Yapısal Yapı Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.'nden geldiği ihale sonunda yapılan açık eksiltmede, Arsan Arıtma ve İnşaat A.Ş. 0,036 sent/kwh'ya kadar inerek ihalenin galibi oldu.

Bu rakam, dağıtımı yapacak şirketin metreküp başına 5 bin 362.56 lira pay alacağı anlamına geliyor. Bugüne kadar yapılan ihalelerde 0.046 sent/kwh'lık en düşük teklif Erzurum doğalgaz dağıtım lisansı ihalesinde gelmişti.

Dağıtım şirketinin teklif ettiği rakam 10.64 ile çarpılarak metreküp başına alacağı pay bulunuyor. Buna göre 0.036 cent, 504 liraya geliyor. Bunun metreküpe dönüştürülmesi halinde firmanın kárı bugünkü döviz kuru üzerinden 5 bin 362.56 lira oluyor. Kayseri ihalesinde bu rakam 11 bin lira olurken, şu anki dağıtım şirketleri 70 bin liranın üzerinde pay alıyorlar.

Mevcut Ankara, İstanbul, Eskişehir, Bursa ve İzmit'de bulununan doğalgaz dağıtımlarında, dağıtım şirketi payları 0.70 sent/kwh'nın civarında olduğu dikkate alındığında, bu payların Kayseri ihalesinde 0.076 sent/kwh, Konya ihalesinde ise 0.064 sent/kwh'ya düşmesinin ardından gelinen düzey dikkati çekiyor.

EPDK Başkanı Yusuf Günay, ihalelerin öncesi ve sonrasında çok titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-ucuz-dogalgaz-corluda-olacak_5598.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben de çorluda oturuyorum güzel olur ne mutlu bize YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!