Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Ucuz Doğalgazı Bursalı Kullanıyor

Türkiye'nin 6 kentinde kullanılan doğalgazı en ucuz 294 bin 333 lira ile Bursalılar'ın kullandığı belirtildi. Ucuzlukta Bursa'nın arkasından Ankara

Akşamb>Türkiye'nin 6 kentinde kullanılan doğalgazı en ucuz 294 bin 333 lira ile Bursalılar'ın kullandığı belirtildi. Ucuzlukta Bursa'nın arkasından Ankara ve Eskişehir geliyor.

Türkiye'nin 6 ilinde kullanılan doğalgazda, en ucuz gazı Bursa tüketirken, bu ili Ankara ve Eskişehir izliyor.

Doğalgaz dağıtım şirketlerinden alınan bilgiye göre, kasım ayı itibariyle konutlarda tüketilen doğalgazda Bursa yüzde 18 KDV dahil 294 bin 333 lira ile en ucuz gaz kullanan il oldu.

En pahalısı elektrik

Ankara'da 312 bin 500, Eskişehir'de 313 bin 439 liradan kullanılan gazı İstanbul, İzmit ve Adapazarı ise 325 bin 651 liradan tüketiyor. Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya'nın Eskişehir'de yaptığı en ucuz yakıt araştırmasına göre, kentte en ucuz yakıtın sırasıyla doğalgaz, ithal kömür ve fueloil, en pahalı yakıtın ise elektrik, LPG ve motorin olduğu belirlendi.

Kaya, yaptığı açıklamada, 2003 yılı Ocak ayında Eskişehir'de 150 milyon lira olan Soma kömürünün tonunun bu yıl 11 Kasım itibariyle yüzde 27 artışla 190 milyon liraya çıktığını belirterek, aynı dönemde 210 milyon lira olan 1 ton ithal kömürün fiyatının da yüzde 24'lük artışla 260 milyon liraya ulaştığını kaydetti.

Odun zamlandı, gaz ucuzladı

Odun fiyatlarında da 2003 yılında yüzde 45'e varan artış yaşandığını ifade eden Kaya, kentte 2003 yılı başında doğalgazın metreküpü 386 bin lira düzeyinde bulunurken, 11 Kasım itibariyle bu fiyatın 313 bin 439 liraya gerilediğini anlattı. Kaya, şunları söyledi: ''Kasım fiyatlarıyla bin kcal ısının maliyetine göre Eskişehir'de en ucuz yakıt sırasıyla dogalgaz, ithal kömür ve fueloil, en pahalı yakıt ise elektrik, LPG ve motorindir. Yerli kaynak Soma kömürü yanlış madencilik politikaları nedeniyle ithal doğalgaz, kömür ve fuel-oil'den çok daha pahalıya mal olmaktadır.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-ucuz-dogalgazi-bursali-kullaniyor_7322.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!