Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Enerji, Dünden daha Az"

10. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon Sodex Fuarı, ''Enerji: Dünden Daha Az'' temasıyla açıldı. Kongre kapsamında 5 sempozyum, 7 seminer, 16 kurs, bir panel, 3 sabah toplantısı, 4 atölye çalışması, 3 teknik gezi, bir kültürel gezi, 2 kokteyl ve bir konser düzenlenecek.

yapi.com.tr / AA
"Enerji, Dünden daha Az"

10. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon Sodex Fuarı, 'Enerji: Dünden Daha Az' temasıyla açıldı. Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'ndeki kongre ve fuarın açılışına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tesisat mühendisliğinin ve projenin giderek geliştiğini, malzeme kalitesinin arttığını, ancak işçilik kalitesi ve tamir etme bilincinin çok zayıf kaldığını, bunun da eğitimle giderileceğini söyledi.
    
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Odanın bu kongreleri başlatması ve ısrarla sürdürmesinin önemine dikkati çekerek, ''Bu kongreler yapılmasa tesisat alanının bir mühendislik alanı olduğu bilinci hala oluşmayacaktı. Tesisat mühendisliğinin gelişmesine yepyeni perspektifler açılamayacaktı. Her iki yılda bir üretilen yeni bilgi ve teknoloji bir çatı altında buluşamayacaktı. Sürekli artan heyecanla bir araya gelmenin sinerjisi bu sektörde hiç yaratılamayacaktı''dedi.
    
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar ise kongrelerin, tesisat mühendisliği alanında uzman mühendislik, enerji verimliliği, imar mevzuatı, yapı denetimi, disiplinler arası işbirliği, mesleki akreditasyon, tesisat mühendisliğinde personel belgelendirmesi, AB teknik mevzuatı, binalarda enerji performansı yönetmeliği konularını meslek ve kamuoyu gündemine taşıyan bir platform olarak tarihe geçtiğini dile getirdi. Bu kongrelerde üretilen, paylaşılan bilgi ve teknolojinin, 18 yıldır meslek alanlarının ve sektörün gelişmesine, halkın daha sağlıklı, planlı, güvenli, temiz mekanlarda ve kentlerde yaşamasına hizmet ettiğini anlatan Çakar, şu bilgileri verdi:
    
''Bin 540 tesisi bulunan sektörün yüzde 82'si KOBİ niteliğindeki işletmelerden oluşmaktadır. Sektörün pazar hacmi bugün 9 milyar lira dolayındadır. 2010 yılı sektör ithalatı 5,7 milyar dolar, ihracatı 3,6 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 63'tür. Sektörün ihracat artışı yüzde 39, büyüme hızı yüzde 22,5, ancak ithalat artış hızı yüzde 73'e yakındır. Hammaddede dışa bağımlılık, düşük katma değer, GSMH içinde binde 65 olan ARGE ve inovasyon altyapısının gelişmemiş olması, ara mal üretimindeki yetersizlik, ara mesleki eleman ihtiyacı, markalaşma ve patent sayısındaki düşük düzey, kayıt dışı oranının yüksek olması ve haksız rekabet, üniversite sanayi işbirliğinin koordinasyonu ve ortak çalışmaların yeterli olmaması sektörün başlıca sorunları arasındadır.''
    
Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Arısoy, kongrenin 4 gün boyunca aynı anda 11 salonda 158 konu başlığının tartışıldığı dev bir organizasyon olduğunu söyledi. Kongre kapsamında 5 sempozyum, 7 seminer, 16 kurs, bir panel, 3 sabah toplantısı, 4 atölye çalışması, 3 teknik gezi, bir kültürel gezi, 2 kokteyl ve bir konser düzenlenecek.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-dunden-daha-az_86771.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!