Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enerji Kimlik Belgesi Yazılımı Bep-Tr Tanıtıldı; Bakanlık Binası Sınıfta Kaldı

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, ''2011 yılında özellikle konut sektörü başta olmak üzere, artık bir giyimde markayı takip eder gibi, enerji verimliliğinde de yapıda özellikle bu alanda bir marka belgeyi sorar, araştırır ve ona göre satın alma kararını verme noktasında bir kültürün geliştiğini göreceğiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Enerji Kimlik Belgesi Yazılımı Bep-Tr Tanıtıldı; Bakanlık Binası Sınıfta Kaldı

BR>
Mustafa Demir, yapı malzemeleri noktasında denetimlerini artırdıklarını, 2011 yılında yine sektörle birlikte artık standart dışı malzeme üretim, dağıtım ve kullanımını ülkenin gündeminden tamamen çıkarmak istediklerini kaydetti. Yapılarını enerji verimli hale getirilmesi konusunda yeni bir finans sistemi üzerinde şu anda çalıştıklarını bildiren Demir, ''Devlet Bakanımız ve Başbakan Yardımcımız Ali Babacan ve çalışma arkadaşlarıyla konuyu değerlendirdik. Devlet Planlama Teşkilatı ile konuyu değerlendirdik. Avrupa Yatırım Bankası ile görüşme yapıyoruz. 2012 yılında muhtemelen yepyeni bir dönüşüm finans ve yenileme sistemini hayata geçirmeyi planlıyoruz'' diye konuştu. 
    


Bakanlık binasının belgesi ''E'' sınıfı çıktı
    
Bakan Demir'in konuşmasının ardından BEP-TR yazılımı kullanılarak Türkiye'de ilk Enerji Kimlik Belgesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Binası'na çıkartıldı. Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman, ''Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Binası'nın belgesi 'E' sınıfı çıktı. Kötünün iyisi'' dedi.
    
Bunun üzerine tekrar söz alan Bakan Demir, bu belgenin ilk resmi kimlik belgesi olma hüviyeti taşıdığını vurgulayarak, ''Yönetmelik en düşük D seviyesinde olmasını hükme bağlıyor. Bu sonuç bizim enerji dönüşüm projesi uygulamamızı gerekli kılıyor. Bakanlığımız binasını da bu 100 kamu binasının içine alalım ve hemen dönüşümünü sağlayalım'' diye konuştu. Demir, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın yapmayı planladığı yeni hizmet binasının A sınıfı şeklinde olacağını ve örnek model oluşturacağını bildirdi. ''Yeşil bina'' deyince inşaat malzemecilerinde, malzeme alanında bir olumsuz zihniyet oluşturmasını da istemediklerini, yeşil bina kavramına başka bir kelime bulmak gerektiğini, belki ''doğal malzemeler'' diye ifade edilebileceğini belirtti. Bakanlık olarak çok riskli bir uygulamaya kalkıştıklarını, taşın altına bakanlığın biraz da ''gövdesini koyduklarını'' ifade eden Demir, bunu başarmak durumunda olduklarını söyledi. Mustafa Demir, enerji dönüşümüyle alakalı projelere kredi ve finans sağlayarak dönüşüme katkıda bulunan Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin'e de teşekkür etti.
    
''BEP-TR yazılımı örnek bir uygulama''
    
İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman da toplantıda yaptığı konuşmada, yalıtımsız tüm binalara yalıtım yapılması durumunda Türkiye'nin enerji maliyetlerinden yılda 10 milyar lira tasarruf sağlayacağını belirtti. Enerji Kimlik Belgesi için gerekli olan BEP-TR yazılımını, İZODER koordinasyonunda çok kısa bir sürede tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşadıklarına işaret eden Arıman, ''BEP-TR yazılımı, Türkiye ve AB ülkeleri için ilk ve örnek bir uygulama. Bu çalışma için gerekli olan tüm altyapıyı İZODER bünyesinde oluşturduk. Teknik ve bilimsel çalışmalarının yürütülmesi için ücretli ve gönüllü çalışanlardan oluşan 25 kişilik bir ekip kurduk. İnanıyorum ki, BEP-TR yazılımı ülkemize enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda çok büyük mesafeler kaydettirecektir'' dedi.
    
''Şekerbank sıfır faizli yalıtım kredisini işletmelere ve ticari firmalara da uygulayacak''
    
Enerji Kimlik Belgesi temini kapsamında olan tüm enerji verimliliği yatırımlarına EKOKredi ile destek sağlayacak olan Şekerbank'ın Genel Müdürü Meriç Uluşahin de yalıtım kredisinin 22 ayda kendisini amorti edeceğini ifade etti. Uluşahin, ''2 bin 500 liralık yatırım yaklaşık 68 liralık taksitlerle 250 liralık faturayı ilk 4 yılda 193 liraya indiriyor. Ondan sonraki dönemlerde de faturası yüzde 50 oranlarda kat sahibine avantaj sağlar hale geliyor'' dedi.    

Uluşahin, bugüne kadar sadece bireysel müşterilere uygulanan ve İZODER teknik danışmanlığında sunulan 12 ay vadeye sıfır faizli, sıfır komisyonlu EKOKredi Yalıtım kredisinin, Ocak 2011 tarihi itibariyle tüm işletmelere ve ticari firmalara da uygulanacağını kaydetti.     

EKOkredi'nin lansmanını yaptıkları 2009 Mayıs ayından bu yana geçen 1,5 yılda, Banka olarak 260 milyon liranın üzerinde kredi kullandırdıklarını ve bu sayede 12 binden fazla kişinin enerji tasarrufu ile tanıştığına işaret eden Uluşahin, ''325 KOBİ, 9 bin 515 bireysel müşterimiz ile 2 bin 551 esnafımız, çiftçimiz ve küçük işletmemiz EKOkredi'nin avantajlı finansman imkanından yararlanmıştır. Böylece hem doğal kaynaklarımızın korunmasına hem de ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlanmıştır'' dedi.     

EKOkredi'nin bir alt başlığı olan ve İZODER teknik danışmanlığında sunulan EKOkredi Yalıtım ile bugüne kadar 13 bin konutun yalıtıldığını ve toplam 27 milyon liralık finansman desteği sağlandığını belirten Uluşahin, böylelikle 9,5 milyon liralık tasarruf sağlandığına dikkati çekti.

TÜMÜNÜ GÖSTER HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-kimlik-belgesi-yazilimi-bep-tr-tanitildi-bakanlik-binasi-sinifta-kaldi_84306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!