Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Özelleştirmesinde Öncelik Dağıtım Bölgelerinin

Enerji stratejisinde son aşamaya gelinirken, öncelikli olarak 2006 sonuna kadar dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi öngörülüyor. Dünya Ban

NTV-MSNBC
Enerji Özelleştirmesinde Öncelik Dağıtım Bölgelerinin

b>Enerji stratejisinde son aşamaya gelinirken, öncelikli olarak 2006 sonuna kadar dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi öngörülüyor.

Dünya Bankası’nın 375 milyon Euro’luk kredisinin ön şartı olan enerji stratejisi üzerinde uzlaşıldı. Oluşturulan metin Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) sunulurken, enerji özelleştirmelerine dağıtım bölgelerinden başlanılması planlanıyor. 2006 yılı sonuna kadar dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin tamamlanması öngörülürken, aynı zamanda, 33 olan dağıtım bölgesi sayısının da 21’e indirilmesi hedefleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Dünya Bankası, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Hazine ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkililerinin bir süredir üzerinde çalıştıkları “enerji stratejisi”nde sona gelinirken, oluşturulan metin Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) sunuldu.

MEVCUT KANUNA GÖRE YAPILACAK
Enerji özelleştirmelerinin mevcut Özelleştirme Kanunu’na (4046 sayılı kanun) göre yapılması hedeflenirken, dağıtım bölgelerinin şirkete dönüştürülerek hisselerinin satışının yapılması planlanıyor. Enerjide özelleştirmenin uzun soluklu bir iş olduğuna işaret edilirken, toplumsal hayatı en fazla etkileyen sektörlerden biri olan enerji sektöründe özelleştirme, serbest piyasaya geçiş ve arz güvenliği için geçiş süreleri öngörülüyor.
Bu bağlamda serbest piyasaya geçiş için 2011 tarihi belirlenirken, üretim tesislerinin özelleştirilmesine 2006 yılı ortalarından itibaren başlanılması bekleniyor. Arz açığının ortaya çıkması beklenen 2007-2008 yılları için 2006 yılından itibaren yatırımın gerekeceğine işaret edilirken, kayıp kaçak oranlarında sağlanacak 10 puanlık iyileştirmenin bu süreyi 1 yıl ileriye itebileceği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-ozellestirmesinde-oncelik-dagitim-bolgelerinin_9676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!