Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Enerji Verimliliği Kanun Tasarısı" ile Isı Yalıtımı Kolaylaşıyor

Tasarıya göre ısı yalıtımı, apartman sakinlerinin oybirliği ile değil, oyçokluğu esasıyla yaptırılacak.

yapi.com.tr
"Enerji Verimliliği Kanun Tasarısı" ile Isı Yalıtımı Kolaylaşıyor

Enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunmasını sağlamak için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasını öngören, "Enerji Verimliliği Kanun Tasarısı" 22 Şubat 2007 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Tasarıya göre ısı yalıtımı, apartman sakinlerinin oybirliği ile değil, oyçokluğu esasıyla yaptırılacak.

Kanunun 16. maddesi uyarınca, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'ndaki yalıtımla ilgili bölüm, "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır" şeklinde değiştirildi. Eskiden oybirliği gerektiren ısı yalıtımının çoğunluk kararına bırakılması ile kullanılan binalara yalıtım yapılması daha da kolaylaşacak ve enerji kaybına yol açan eski binalar da yalıtılabilecek.

Levent Ürkmez

Türkiye'de bulunan 8 milyon binanın sadece yüzde 4,4'ünün "Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği" kapsamında olduğunu belirten Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, "Türkiye'deki tüm yapılara standartlara uygun olarak yalıtım yapıldığı takdirde, yıllık tasarruf 5.5 milyar doları bulacak. Enerji Verimliliği Kanunu bu büyük tasarrufun yolunu açtı" dedi.

Binaların dış duvarlarına, döşemelerine, tavanına, pencerelerine, çatısına ve tesisatlarına uygulanan ısı yalıtımı sonucunda daha az yakıt kullanıldığından, ısıtma ve soğutma giderlerinde ortalama yüzde 50 oranında tasarruf sağlanabiliyor. Isı yalıtımının daha az yakıt kullanımını sağlamasının bir başka yararı da atmosfere salınan ve küresel ısınmaya neden olan atık gazların azalmasında etkili olması.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-verimliligi-kanun-tasarisi-ile-isi-yalitimi-kolaylasiyor_52290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!