Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide İki Büyük Proje

Turcas, biri doğalgaz, diğeri kömürle çalışan iki elektrik santralı kurmak üzere çalışıyor. Çalık ise Indian Oil ile birlikte Petkim özelleştirmesini mercek altına aldı. İhaleye eşit hisseyle girecekler.

Milliyet Gazetesi/Ünsal EREKEurcas, biri doğalgaz, diğeri kömürle çalışan iki elektrik santralı kurmak üzere çalışıyor. Çalık ise Indian Oil ile birlikte Petkim özelleştirmesini mercek altına aldı. İhaleye eşit hisseyle girecekler.

1 - Turcas iki elektrik santralı kuracak
Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, biri doğalgaz, diğeri kömüre dayalı iki elektrik santralı kuracaklarını bildirdi.
Turcas Petrol Olağan Genel Kurulu'nda şirketin 2006 yılı sonuçlarını ve hedeflerini anlatan Aksoy, önümüzdeki dönemde dünyada ve Türkiye'de büyük bir elektrik darboğazı yaşanacağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Biri doğalgaz, diğeri ithal kömüre dayalı iki elektrik santralı kuracağız. Ayrıntıları 15 gün içinde açıklayacağız. Kömürü Güney Afrika'dan tedarik edeceğiz. Bunun yanı sıra hidrolik ve rüzgârla da uğraşıyoruz. Projeleri gerçekleştirirken Turcas'ı borçlandırmayı düşünmüyoruz."

Geçen yılki en önemli faaliyetlerinin Shell ile birleşerek Shell&Turcas şirketini kurmaları olduğunu hatırlatan Aksoy şöyle konuştu:

"Bu anlaşma, bilançoda çok büyük kârlılık yarattı. Turcas olarak vergi sonrası kârımız 46 milyon YTL'den 250 milyon YTL'nin üzerine çıktı. Borcumuz sıfırlandı."

Petkim'e yatırım kararı
Azerbaycan'ın ham petrol ve doğalgaz şirketi SOCAR ile başlattıkları işbirliğinin önemine de değinen Aksoy, "Kuracağımız Socar&Turcas Enerji'nin ana hedeflerinden biri Ceyhan'da bir petrol rafinerisi ve petrokimya tesisi kurmak. Lisans çok yakında alınacak" dedi.

Aksoy, rafineri kurma kararı aldıklarında Petkim özelleştirmesinin gündeme geldiğini ve SOCAR'la bu özelleştirmeye girmeye karar verdiklerini söyledi. Petkim'in Türk petrokimya ihtiyacının yüzde 28'ini karşıladığını belirten Aksoy, Petkim'i aldıkları takdirde yapacakları yatırımlarla pazar payını yüzde 50'nin üzerine çıkaracaklarını kaydetti.

2 - Indian Oil, Çalık ile Petkim'e hazırlanıyor
Çalık Enerji ve İtalyan Eni şirketinin dün temelini attıkları Samsun - Ceyhan Ham Petrol Boru hattına yüzde 12.5'lik hisseyle katılacak olan Hindistanlı Indian Oil Corporation Limited'in (IOCL) Türkiye'de yatırımlarına Petkim ile devam etmeyi hedeflediği belirtildi.

Temel atma töreni nedeniyle Ceyhan'a gelen ve Çalık Holding yetkililerinin yakından ilgilendikleri gözlemlenen IOCL İş Geliştirme Bölümü Başkanı B. M. Bansal, Türkiye'yi enerji konusunda yıllardır gözlemlediklerini, ancak uygun zamanın şimdi geldiğini söyledi.

Gaz tesisi de kurulacak
Çalık Holding ile enerji alanında ortak olduklarını belirten Bansal, "Biz enerji konusunda yatırım yapacak bir ortak arıyorduk ve Çalık Holding ile tanıştık. İyi bir ortak olduğunu düşünüyoruz" dile konuştu.

Şirket olarak faaliyet alanlarını global boyuta taşımak istediklerini belirten Bansal, Türkiye'yi bu alanda 'bir odak noktası' olarak belirlediklerini kaydetti. Bansal, Türkiye'de yapacakları projeler hakkında ise şöyle konuştu:

"Burada bir rafineri kurmak istiyoruz ve Petkim ihalesi ile yakından ilgileniyoruz. Çok iyi bir sinerji yakaladık. Şu anda gündemimizde Samsun - Ceyhan boru hattı projesi, Ceyhan'da bir rafineri ve Petkim ihalesi bulunuyor. Bu 3 konudan hangilerinde başarılı olabileceğimizi de göreceğiz."

Petkim ihalesine eşit hisse ile girmek istediklerini dile getiren Bansal, ancak daha sonra başka şirketlerin dahil olmasıyla hisselerin eşit oranda düşeceğini kaydetti.
İleride Türkiye'de gaz ile işleyecek bir petrokimya tesisi kurmak istediklerini de belirten Bansal, konuşmasına şöyle devam etti: "Bunun için Libya ve Ortadoğu'da diğer gaz zengini ülkelerle görüşmelerimiz var. Çünkü gaz bu ülkelerde ucuz. Ve gaz, petrokimya sektörü için önemli bir girdi" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-iki-buyuk-proje_53671.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!