Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide Türkiye'ye Stratejik Transit Rol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Enerji konusunda Türkiye'nin stratejik transit rolü teyit edilmiştir" dedi. Bakan Güler, Roma'd

Dünyab>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Enerji konusunda Türkiye'nin stratejik transit rolü teyit edilmiştir" dedi.
Bakan Güler, Roma'da düzenlenen Enerji Sektöründe Avrupa-Akdeniz İşbirliği Toplantısı'nın dünkü bölümünde toplantıda bir konuşma yaptı. Toplantıyı değerlendiren Güler, "Roma'daki toplantıda ülkemiz açısından son derece yararlı temaslarımız oldu. Enerji konusunda Türkiye'nin stratejik transit rolü teyit edilmiştir" diye konuştu.

Türkiye'nin stratejik konumunu iyi değerlendirmenin, ülkeye yeni avantajlar sağlayacağını belirten Güler, Roma ve Viyana'daki temaslarına ilişkin bilgi vererek, "Hedefimiz ülkemizin enerji çeşitliliğini arttırmak. Türkiye, enerji konusunda stratejik bir ülke olduğu için her yerde itibar görüyor. Bu alanda yaptıklarımız ve yapacaklarımız büyük önem arz ediyor. Türkiye'nin stratejik konumunu iyi değerlendirmek, ülkemize yeni avantajlar sağlayacaktır"değerlendirmesini yaptı.

Toplantının katılımcı ülkeler arasında enerji konusunda arz güvenliğini artırma ve sektörün yeniden yapılandırılma vasıtasıyla talebin artırılması üzerine odaklandığına işaret eden Güler, bu çerçevede Avrupa'da, bölgesel çıkarlara yönelik projelerin elektrik ve gaz enterkoneksiyonunun gerçekleştirilmesinin önem taşıdığını ifade etti.

Güler, "Hazar havzası, Ortadoğu ve Güney Akdeniz'deki gaz kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına nakli açısından ülkemiz son derece stratejik bir önem arz etmektedir. Nitekim, Türkiye-Yunanistan-İtalya Gaz Boru Hattı ile Türkiye-Bulgaristan-Macaristan-Avusturya Boru Hattı, öncelikli projeler kapsamındadır. UCTE operasyon için bağlantısı öncelikle önem taşıyan projeler kapsamında yer almıştır. Türkiye-Yunanistan elektrik sistemlerinin enterkoneksiyon projesi de bölgesel çıkarlara yönelik öncelikli proje olarak desteklenmektedir." diye konuştu.

Bilinen doğal gaz ve elektrik hatlarının yanı sıra, Ortadoğu'dan gelen doğal gaz ve elektrik hatlarının da Avrupa'ya Türkiye üzerinden nakledilmesinin gündemde olduğunu belirten Güler, Türkiye'nin komşularıyla kurduğu bu tür bağlantılar sayesinde, hem bir enerji köprüsü, hem de bir enerji terminali olma durumunda olduğunu ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler'in Roma'daki temaslarında ikili temaslar da önemli bir yer tuttu. Avrupalı ve Akdenizli meslektaşlarıyla görüşme imkanı bulan Güler, İtalya, İsrail, Bulgaristan, Mısır ve Suriye heyetlerinin temsilcileriyle görüştü.

Avrupa'ya Türkiye üzerinden doğalgaz

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Loyola de Palacio ile de görüşen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "De Palacio, doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledilmesini, böylece çeşitliliğin artmasını teşvik ediyor. Zira şu anda AB, sadece Rusya, Cezayir ve Norveç'ten doğal gaz alıyor. Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledilecek doğal gazı, deyim yerindeyse dört gözle bekliyorlar. Çünkü bu sayede hem çeşitlilik artmış hem de arz güvenliği sağlanmış olacak. Dolayısıyla Türkiye'ye büyük önem veriyorlar" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-turkiyeye-stratejik-transit-rol_7759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!