Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjinin Üçte Biri Isıtma ve Aydınlatmaya Harcanıyor

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Müdürü Sedat Gülşen, Türkiye’de tüketilen enerjinin yaklaşık üçte birinin binalarda “ısıtma, aydınla

Ticaretb>Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Müdürü Sedat Gülşen, Türkiye’de tüketilen enerjinin yaklaşık üçte birinin binalarda “ısıtma, aydınlatma” ve günlük işler için gerekli olan “elektrikli cihazların çalıştırılması” ile harcandığını bildirdi.

Gülşen yaptığı açıklamada, enerjinin verimli kullanılmasının önemli olduğunu ve çevrenin korunmasına yarar sağlayacağını belirterek, Türkiye’de tüketilen enerjinin ağırlıklı olarak fosil yakıtlardan (petrol ve ürünleri, kömür) karşılandığını söyledi.

Başta petrol olmak üzere fosil yakıtların büyük bölümünün ithal edildiğini, bunun da fiyat artışları nedeniyle aile ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini kaydeden EMO İzmir Şubesi Müdürü Gülşen, ev ve işyerlerinde alınacak “basit önlemlerle” önemli miktarda enerji tasarrufu yapılabileceğini anlattı.

Sedat Gülşen EMO İzmir Şubesi’nin, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile ortak hazırladığı bilgileri, “Konutlarda Enerjinin Verimli Kullanılması İçin Öneriler” adlı bir kitapta topladıklarını, oda üyeleri, okulların yanı sıra, isteyen vatandaşlara dağıttıklarını ifade etti.

Evin sıcaktan ve soğuktan korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Gülşen, yalıtımı iyi sağlanmış pencere ve çatının yüzde 35 oranında enerji tasarrufu sağladığını ifade ederek, diğer dikkat edilecek noktaları şöyle açıkladı:

“Konutlarda ısıtılmayan mahallere açılan kapılarınızı (hol, banyo, Wc, vb) sadece kullanacağınız zaman ve kısa süreli açık tutun.

Kış aylarında güneye bakan pencereler dışında kalan diğer pencerelerinizin perdelerini, (varsa panjurlarını, kepenklerini) kapalı tutun. Güneye bakan pencere camlarınızı temiz tutun. Eğer pencerelerinizde panjur ve kepenk yoksa şeffaf bir naylon plaka ile içten ya da dıştan koruyucu bir örtü oluşturabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta örtü ile cam arasının sızdırmazlığının sağlanmasıdır. Aksi durumda camlarda buhar yoğunlaşması ortaya çıkar.” Gülşen, suyun verimli kullanılmasıyla önemli ölçüde tasarruf yapılabileceğini, küçük onarım harcamalarıyla, kabarık su faturalarının önüne geçilebileceğini söyledi.

Sedat Gülşen, suyla ilgili tasarrufları da şöyle sıraladı:

- 10 dakikalık bir sürede kahve fincanını dolduracak kadar sızıntı yapan bir musluk, yılda 15 bin metreküp gibi azımsanmayacak bir miktarda su kaybına neden olur.

- Küvette yıkanmak yerine duş alın. Ortalama olarak bir küveti doldurmak için 150 litre su gerekir. Dakikada 15 litrelik bir su akış ile 5 dakikada alacağınız bir duş için 75 litre su harcarsınız. Duş şeklinde banyo almak hem sudan hem de suyu ısıtmak için harcayacağınız yakıttan tasarruf etmenizi sağlar.

- Açık ve yayvan bir kapta su ısıtmayın. Su ısıtmak için çaydanlık ve kapalı kapları tercih edin.

- Bulaşıkları yıkamak için bulaşık makinası kullanıyorsanız, yıkanacak kaplardaki yemek artıklarını ve yağları peçete veya bez kullanarak sıyırınız.

LAMBALARIN TOZLARINI TEMİZLEYİN

Sedat Gülşen, evlerde, elektriğin yüzde 16’sının aydınlama için kullanıldığını söyledi. Aydınlatmanın okuma, çalışma ve güvenlik (merdiven) gibi gerekli alanlarda yoğunlaştırılmasına dikkat edilmesini öneren Gülşen, eve eşya alırken ya da ev dekorasyonu yapılırken, açık renklerin tercih edilmesini istedi. Kir ve tozların lamba yüzeyine yapışarak ışığı emdiğini, lambanın aydınlatma ve verimini düşürdüğünü ifade eden Gülşen, “Sık sık lamba veya koruyucularının silinmesinde yarar var” dedi. Isıtılan mekanların yüzde 50-55 nemlendirilmesi gerektiğine işaret eden Gülşen, nemli havanın daha iyi ısı konforu sağlayacağını savundu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjinin-ucte-biri-isitma-ve-aydinlatmaya-harcaniyor_22675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!