Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjiyi Verimli Kullanana Parasal Destek Sağlayacağız'

Enerji Bakanı Güler, kullandıkları enerjiyi yüzde 20-30 düşürmeyi taahhüt edip bunu yapanlara parasal destek sağlayacaklarını söyledi.

Sabah Gazetesi /Serdar CANİPEKb>Enerji Bakanı Hilmi Güler, kullandığı enerjiyi yüzde 20-30 düşüreceğini taahhüt edip bunu sağlayana parasal destek sağlanacağını söyledi. Enerji Bakanı Hilmi Güler, birtakım kişilerin nükleer enerjiyi 'öcü' gibi göstermesine gerek olmadığını belirterek, "Neticede çoluğumuz çocuğumuz bu ülkede, risk olsa bunu yapmayız" dedi. Mimar ve Mühendisler Grubu'nun geleneksel pazar toplantılarına konuk olan ve "Enerji Politikamız ve Bölgemizdeki Yeni Gelişmeler'' konulu bir konuşma yapan Güler, teşvikli bölgelerde elektriğin ucuz kullanıldığını belirterek, şöyle devam etti: "Bundan sonra belki sektörel bazda düşünebiliriz. Bence tekstil ve diğer sektörlerin en büyük özelliği enerjiyi verimli kullanıp kullanmadığıdır. Eğer kullandığınız enerjiyi yüzde 20-30 düşüreceğinizi taahhüt ederseniz ve bunu gerçekleştirirseniz size parayla destek sağlayacağız.'' Türkiye'nin, doğalgaz boru hatlarının kesiştiği yer olduğunu vurgulayan Güler, "Yeni dönemde Türkiyesiz bir enerji denklemi kurulamıyor. Türkiye eskiden edilgen bir ülkeydi, şimdi etken bir ülke. Türkiye muhteşem bir köprü ve koridor" dedi. 4 yıldır elektriğe zam yapmadıklarını, elektrik üretiminde yüzde 38 olan yerli üretim oranını yüzde 45'e çıkardıklarını ve yüzde 62 olan ithal oranını da yüzde 55'e düşürdüklerini anlatan Güler, yerli kaynaklara önem verilmesinin de hem istihdam hem de fiyatlara katkısı bulunduğunu dile getirdi.

Nükleer Öcü Gösterilmesin

Rüzgar enerjisi konusunda Türkiye'de büyük potansiyel bulunduğunu vurgulayan Güler, "Türkiye'nin dağları, tepeleri boş. Gelin bunları yapalım, dışa bağımlılığı azaltalım'' dedi. Binalarda yalıtım uygulaması ile ilgili kanunun, en az 300 sektörü tetikleyeceğini ve yalıtım konusunda yeni sahalar oluşturacağını ifade eden Güler, nükleer enerjinin ucuz ve çevre dostu olduğunu, dünyanın bir çok ülkesinde kullanıldığını söyledi. Güler, "Bazılarının öcü gibi göstermesine gerek yok. Sonuçta çoluğumuz çocuğumuz bu ülkede, risk olsa bunu yapmayız. Önümüzdeki günlerde nükleer santral yapmak isteyenlere 'gelin çalışmalar hazır' çağrısı yapacağız" diye konuştu. Nükleer yatırımını özel sektörün yapmasını istediklerini ifade eden Güler, bu konuda bir yarışma yapılacağını bildirdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjiyi-verimli-kullanana-parasal-destek-saglayacagiz_52135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!