Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Engelleri Kaldır' Bir Tezle Başladı, 300 bin Üyeye Ulaştı

Rodin Alper Bingöl, Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü’nde okurken tez konusu olarak, ‘engellileri’ seçti. Tezinin adı, ‘Engelleri kaldır’dı. Geçen yıl mezun olan Rodin Alper Bingöl hazırladığı prorojeyle tüm engellilerin desteğini kazandı. Engelleri Kaldır Hareketi (EKH) internet sayfasının üye sayısı 300 bin kişiyi geçmiş

Radikal Gazetesi
'Engelleri Kaldır' Bir Tezle Başladı, 300 bin Üyeye Ulaştı

STRONG>Rodin Alper Bingöl, Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü’nde okurken tez konusu olarak, ‘engellileri’ seçti. Tezinin adı, ‘Engelleri kaldır’dı. Mezun olduğu tezin peşini bırakmadı. Önce internette, aynı adla site kurup kendisi gibi gönüllüler buldu, ardından 1 Nisan’da arkadaşlarıyla birlikte ‘acı bir şaka’ yaparak dört il ve 76 noktada tekerlekli sandalyelerle sokağa çıktı. Ellerinde, “Bu bir şaka değildir. Kim oturmak ister” yazısı vardı. Bingöl ve arkadaşların son adımı ise Engelsizler Derneği oldu. Şimdi, engellilerin yaşamını kolaylaştırmak istiyorlar. Örnek mi? Kiracı engelliler için yasal ev arama süresinin iki aya çıkarılması...

300 bin üyeye ulaştı

Geçen yıl mezun olan Rodin Alper Bingöl hazırladığı prorojeyle tüm engellilerin desteğini kazandı. Engelleri Kaldır Hareketi (EKH) internet sayfasının üye sayısı 300 bin kişiyi geçmiş durumda. ‘Engelsizler Derneği’yle bu sayının artacağını düşünüyorlar.

Dernekle birlikte hukuksal çalışmalara da başlayacaklar. Bingöl, “Kirada oturduğu evden çıkarılan birinin yeni ev bulması için verilen süre yasada bir ay. Fakat engelli birinin dolaşıp ev bulabilmesi için en az iki ay gerekli” diyor.
Engelli bir yakını olmamasına rağmen bu konuyu seçen ve projenin başkanlığını yürüten 26 yaşındaki Bingöl, aldıkları e-postalardan çok etkilendiklerini söylüyor. Bazıları şöyle:

* “Ailem benden utanıyor. Ruhsal olarak hiçbir problemim yok ama fiziksel olarak ellerime hâkim olamıyorum, titriyorum. Bu yüzden de ailem bir misafir geldiğinde beni odama koyuyor.”

* “Dışarı çıkmadan saatler önce yemeyi içmeyi kesiyorum ya da sonda kullanıyorum çünkü engellilere uygun tuvalet bulabileceğimi sanmıyorum.”

‘Okul değil bina seçtim’

* “Üniversite sınavlarında büyük başarı göstermeme rağmen eğitim almak istediğim okul engelli erişimine uygun olmadığı için bölüm değil, bina seçmek durumunda kaldım.”

* “Oy kullanmak için gittiğim okulda sandığım ikinci kattaydı ve babamın beni çıkarması mümkün değildi, birinci katta yazılmış olsam bile girişte merdivenler olup engelli rampası olmadığı için oy kullanamayacaktım. Vatandaşlık haklarımı kullanmak istiyorum ama...”

Bingöl ve arkadaşlarının en ses getiren eylemleri, 1 Nisan’da tekerlekli sandalye ve “Bu bir şaka değildir. Kim oturmak ister?” yazılı pankartla ülkede 80 farklı noktasında dolaşmaları oldu. 1 Nisan ‘Şaka Günü’nde halkın bunu nasıl karşılayacağını bilemiyorlardı fakat düşündükleri gibi tepki görmediler.

Rodin Alper Bingöl, “Taksim’de dolaşan tekerlekli sandalyenin arkasında bizi alkışlayanlar oldu. Bağış istemememize rağmen tekerlekli sandalye bağışında bulunmak isteyenler oldu. İnsanlar son derece duyarlıydı” diyor. Bu hareketin yapıldığı şehirler: İstanbul, İzmir, Ankara ve Muğla.

Türkiye’nin en başarılı genci

Engelleri Kaldır Hareketi’ne dönüşen projesiyle Rodin Alper Bingöl, 2009 yılında Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu (JCI) tarafından İnsan Hakları ve Dünya Barışına Katkı kategorisinde Türkiye’nin en başarılı genci seçildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/engelleri-kaldir-bir-tezle-basladi-300-bin-uyeye-ulasti_75920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!