Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enkaz Kaldırma, Kent Meteorolojisi Uygula!

Sel felaketi üzerine Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan'dan, afetlere karşı uygulanan politikalara eleştiri geldi.

Radikal Gazetesiel felaketi üzerine Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan'dan, afetlere karşı uygulanan politikalara eleştiri geldi. Kayhan, bir havzada düşen yağışın, o bölgenin topografik yapısına, bitki örtüsüne bağlı olarak hangi yöne, ne sürede akışını sürdüreceği, akışa geçen su miktarının ne kadar olacağının ancak kent meteorolojisiyle hesaplanabileceğini söyledi.

Kayhan, şöyle devam etti:

"Örneğin, geçen ay Antalya'da 60 km/saat hızdaki fırtına sonucu çatının uçması nedeniyle bir kişi öldü. Ancak, Antalya'daki 30 yıllık periyotta en yüksek rüzgâr hızı 155.5 km/saat olarak ölçülmüştür. Yapıların, 155.5 km/saat hızında esen rüzgârın oluşturacağı rüzgâr yükünün en az 1.5 katına dayanacak bir sağlamlıkta inşa edilmesi gerekir. Bunların planlanması işi ise kent meteorolojisinin işidir. Olay olduktan, can ve mal kayıpları meydana geldikten, evleri su bastıktan sonra 'afet yönetimi uygulayalım' derseniz o zaman enkaz kaldırma işlemi yapmış olursunuz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/enkaz-kaldirma-kent-meteorolojisi-uygula_49324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!