Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erdemir ve İsdemir'de İşçinin Yüzde 35'i Veriliyor

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) Genel Müdürü Oğuz Özgen, 1 Mayıs 2009’dan itibaren 16 aylık süreyle en üst düzey yöneticiler dahil olmak üzere Erdemir ve İsdemir’de çalışanların ücretlerinin yüzde 35 oranında azaltılma uygulamasının ağustos ayı sonunda sona ereceğini, 1 Eylül’den itibaren hakların kesintisiz ödeneceğini açıkladı.

Radikal GazetesiEreğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) Genel Müdürü Oğuz Özgen, 1 Mayıs 2009’dan itibaren 16 aylık süreyle en üst düzey yöneticiler dahil olmak üzere Erdemir ve İsdemir’de çalışanların ücretlerinin yüzde 35 oranında azaltılma uygulamasının ağustos ayı sonunda sona ereceğini, 1 Eylül’den itibaren hakların kesintisiz ödeneceğini açıkladı.

Özgen, çalışanlara yönelik yayımladığı tamimde, 2008’in 3. çeyreğinden itibaren ABD’de başlayan krizin reel sektörü de etkisi altına aldığını, dünyanın son yüzyılın en büyük kriziyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Çalışanların, özellikle otomotiv ve çelik sektöründe şiddetli şekilde etkisini gösteren  ekonomik krizi, Türkiye ve sektöre örnek olacak dayanışmayla aşmaya çalıştıklarını anlatan Özgen, şunları kaydetti:

“Krizin başladığı 2008’in ekim ayından itibaren yaklaşık 7 ay maliyetlerin düşürülmesi için çeşitli çalışmalar yaptık. İşçilik ücretlerinden tasarrufu öncelikli gündeme getirmedik. O günkü üretim seviyeleri ve piyasa koşulları da üretime devam şansımızı imkansız hale getirdiğinde alınabilecek tüm ekonomik önlemleri birlikte değerlendirdik. Sendikayla toplu iş sözleşmesinin bazı maddelerinin 16 ay süre için tadil edilmesi konusunda anlaşma sağladık. 1 Mayıs 2009’dan itibaren 16 aylık süre için ücretlerin yüzde 35 oranında azaltılması uygulaması anlaşmamız gereği ağustos ayı sonunda sona erecektir. Tüm Erdemir çalışanları 1 Eylülden itibaren hak ettikleri ücretler ve diğer haklarını kesintisiz alacaktır. Bu tarih aynı zamanda yeni toplu iş görüşmelerinin de başlayacağı tarihtir.”

Genel Müdür Oğuz Özgen, çalışanlara yayınladığı tamimde, krizin zorluklarını birlik ve beraberlik ile özverili çalışmayla aşabileceklerine inandıklarını belirterek, “Anlaşmada hüküm bulunmamasına rağmen kriz döneminde her bir personelimize 2009’da eylül ayında tek seferde bin lira net destek ödemesi ve Mayıs-Ağustos 2010 döneminde ise 4 ay süresince şirketimizin ödeyeceği yasal kesintiler dahil ayda 250 lira brüt destek ödemesi yaparak çalışanlarımızın sıkıntılarını hafifletme yönünde girişimlerde bulunduk” ifadelerini kullandı. (Radikal)

 

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemir-ve-isdemirde-iscinin-yuzde-35i-veriliyor_81818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!