Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erdemir'e ABD Engeli

Erdemir, kaliteyi artırmak için bir ABD firması ile araç-gereç anlaşması yaptı. Ancak ABD Kongresi'nden iki senatör ABD Eximbank'ına mektup yazarak

Radikalb>Erdemir, kaliteyi artırmak için bir ABD firması ile araç-gereç anlaşması yaptı. Ancak ABD Kongresi'nden iki senatör ABD Eximbank'ına mektup yazarak satışla ilgili krediyi engelledi
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'nin iki cumhuriyetçi milletvekili, bir Amerikan firmasının, Erdemir demir çelik fabrikalarına, çeliğin kalitesini artıracak bazı araç ve gereçlerin satışına kredi vermemesi için Amerikan Eximbank'ına mektup yazdı.
Cumhuriyetçi Partili Ohio temsilcisi Bob Ney ve Pennsylvania temsilcisi Phil English, Eximbank'a gönderdikleri mektupta, bu satışın, Amerikan demir-çelik endüstrisine zarar vereceğini ve bu durumun da, yerel çelik üreticilerini korumak için ABD'nin kısa süre önce uygulamasına başladığı çelikte gümrük vergisinin artırılması uygulamasıyla çeliştiğini ileri sürdü.


Haksızlık iddiası
Mektupta Erdemir'e satışı yapan Teksas merkezli Delta Brands Inc. adlı Amerikan firmasının, Eximbank'tan, bu satış için 18.9 milyon dolar destek kredisi istediği belirtiliyor. Delta Brands'in Teksas Irving'deki sözcüsü Velinda Savariego, satışın zaten yapıldığını ancak anlaşma için gereken finansmanın, Kongre üyelerinin girişimi yüzünden bankaya takıldığını söyledi. İki Kongre üyesi, bu satışın yapılmasıyla Türkiye'nin, daha fazla çelik üreterek ucuza Amerikan piyasasına satabileceğini ve bu durumun da,
Amerikan yerel çelik üreticisine haksızlık olduğunu savunuyor.
Amerikan Kongresi'nin üyeleri, ABD'de çelik üreticilerinin, 1997 yılından bu yana ülkeye giren düşük ücretli çelik yüzünden zor duruma düştüğünü ileri sürüyor. Amerikan firmasından alınması planlanan araç gerecin, çelik üretimi için değil, zaten üretilmiş olan çeliğin kalitesini artırmaya yönelik bir karar olduğu belirtiliyor. Erdemir'e satışı yapan Delta Brands, bu operasyonun Amerikan çelik endüstrisine zarar vermekle alakası bulunmadığını vurguluyor.

Karar bekleniyor
ABD Başkanı George Walker Bush, mağdur durumdaki yerel çelik üreticilerine yardım için 2002 yılının mart ayında, Amerika'ya giren yabancı çelik için vergiyi yüzde 8 ile yüzde 30 arasında artıran bir karar almıştı.
Amerikan Eximbank'ın 4 kişiden oluşan icra direktörlerinin, bu satışı destekleyip desteklememe yönünde kısa sürede karar vermesi bekleniyor. 1934 yılında kurulan Amerikan Eximbank, Amerikan şirketlerinin denizaşırı satışlarını finanse etmeye yardım amacıyla kredi, kredi garantisi ve sigorta sağlarken, sübvansiyondan yararlanan yabancı rakipleriyle uluslararası piyasalarda rekabet etmeleri konusunda da önemli destek sağlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemire-abd-engeli_1372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!