Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ergezen: İhale Yasası Yenilenecek

Bayındırlık Bakanı Ergezen, Kamu İhale Yasası’nın sıkıntıları giderecek şekilde yeniden düzenleneceğini söyledi. Bayındırlık ve İskan Bakanı

NTV-MSNBCb>Bayındırlık Bakanı Ergezen, Kamu İhale Yasası’nın sıkıntıları giderecek şekilde yeniden düzenleneceğini söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, AKP Hükümeti’nin iş başına geldiğinden bu yana eleştirdiği Kamu İhale Kanunu’nun, yarattığı sıkıntıları giderecek şekilde değiştirileceğini söyledi. Kamu İhale Kanunu, Türkiye’de yolsuzlukların en büyük gerekçelerinden biri olarak gösterilen Devlet İhale Kanunu’nu yeniden düzenlemek amacıyla IMF ve Dünya Bankası’nın desteğiyle çıkarılmış ve uzun tartışmaların ardından 1 Ocak 2003 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin geçen hafta Bakanlar Kurulu’nun ardından, kamu ihalelerinde yolsuzlukların ortadan kaldırılması ve alımların belirli bir sistem ve disiplin içinde gerçekleştirilmesi amacıyla çıkarılan Kamu İhale Kanunu’nun kamu yatırımlarını yavaşlattığını, bu nedenle şeffaflıktan taviz vermeden bu kanunu gözden geçireceklerini açıklamıştı.
Şahin, “Kamu İhale Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile 2005 yılında yatırımları hızlandırmayı amaçlıyoruz” demişti.
Ergezen, Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin düzenlediği “Vizyon 2023” konulu toplantıya gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, “İhale Yasası çıktığından bu yana tartışılıyor. İhale Yasası önümüzde engel oldu. Bu yasa önceki yasadan iyidir, özünü korumak lazım ama değiştirilmelidir” diye konuştu.
Yasa’nın hızlı çalışmalarına engel olduğunu vurgulayan Ergezen, “Bu yasa yolsuzlukları engelleyecekti; (ihaleye katılanlar arasında) en güzel anlaşmalar bu Yasa ile yapılıyor.
Anlaşma olmazsa o kadar ucuza alıyorlar ki, bu fiyatlarla bu iş yapılır mı o tartışılıyor” dedi.
Yasa nedeniyle ihalelerin 105 günde yapılabildiğini vurgulayan Ergezen, “Bütçe Kanunu ile zaten Temmuz ayından önce de ihale yapmanız mümkün değil. Bunun giderilmesi lazım” şeklinde konuştu.
Bir çok kamu kurum ve kuruluşu, İhale Kanunu’nun çalışmalarını zorlaştırdığı ve kamu yatırımlarını azalttığı gerekçesiyle, kanun kapsamı dışına çıkmak için hükümete sürekli olarak talepte bulunuyor.
Ergezen, gelecek yasama döneminin başında İhale Yasası’nda değişiklik yapılması için oluşturulacak komisyonun yakında çalışmaya başlayacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ergezen-ihale-yasasi-yenilenecek_14614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!