Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erkan: "İstanbul, Daha Önce Finans Merkezleri Arasında Görülmüyordu"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, İngiliz Ticaret Odasınca, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizin ardından ekonomilerde bir iyileşme başladığını, bazı Avrupa ülkelerinde ise sorunların sürdüğünü söyledi.

yapi.com.tr / AAİstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, İngiliz Ticaret Odasınca, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizin ardından ekonomilerde bir iyileşme başladığını, bazı Avrupa ülkelerinde ise sorunların sürdüğünü söyledi.

Küresel kriz anında hükümetlerin birçok paket açıkladığını anımsatan Erkan, bundan sonraki dönemde daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyulacağının altını çizdi. Türkiye'nin son yıllarda güçlü büyüme yakaladığını belirten Erkan, enflasyonun ve gecelik faizlerin tek haneye gerilediğini hatırlattı. Yabancı yatırımlar konusunda da Türkiye'nin hala iyi bir performans gösterdiğini ifade eden Erkan, ancak önceki yıllara göre gerileyen yatırımların, Türkiye ekonomisinin kırılganlığını artırdığını söyledi.

Türkiye sermaye piyasaları hakkında da bilgi veren Erkan, İMKB'de yabancı yatırımcıların oranının yüzde 60'ların üzerinde bulunduğunu belirtti.

Erkan, İstanbul'un finans merkezi olma projesi konusunda ise şunları söyledi:

''İstanbul, daha önce finans merkezleri arasında görülmüyordu. Hatta potansiyel vadeden yerler arasında bile adı geçmiyordu. Ancak son 2 yıl içinde bundan söz edilmeye başlanmasıyla birlikte İstanbul'un adı bu konuda duyulmaya başlandı. Geçtiğimiz dönemde konuya ilişkin yasal gerekliliklerin yerine getirildiğini görüyoruz, ancak henüz yeterli değil. Hükümetin alması gereken bazı kararlar var. Geçtiğimiz 6 ay içinde bazı kararların verilmeye başlandığını gördük''.

İMKB'nin bu konudaki vizyonunu da paylaşan Erkan, Türkiye'deki bütün borsaların tek bir çatı altında birleştirilmesinin hedeflendiğini, ardından bunu uluslararası sermaye piyasaları ile bağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Bunun büyük bir sinerji yaratacağına dikkati çeken Erkan, bu yapının, işlem hacmini önemli ölçüde artıracağını bildirdi. Erkan, ''Bu gelişme bizi artık finans haritasında gösterecek'' dedi.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/erkan-istanbul-daha-once-finans-merkezleri-arasinda-gorulmuyordu-_86527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!