Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erzurum Genel Meclisi'nden HES Projesine "Şimdilik" Hayır

AKP'li üyelerin çoğunluğunu oluşturduğu Erzurum İl Genel Meclisi, HES projesi için gerekli değişikliği reddetti. Meclis Başkanı Özdemir "Tereddütlerimiz var, tarım için gerekli suya dokunulmamalı; taahhüt verilirse belki düşünürüz" dedi.

bianet.org
Erzurum Genel Meclisi'nden HES Projesine "Şimdilik" Hayır

Erzurum'da İl Genel Meclisi, Aziziye beldesindeki Gelinkaya Köyü'ne yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) inşaatı için gerekli imar değişikliğini oy birliği ile reddetti. PAK Enerji AŞ'nin 12 kilometre boyunca kurulacak projeyi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu değişiklikle ilgili 39 AKP'li, 8 DBP'li 5 MHP'li, 1 DP'li ve 5 bağımsız üyeden oluşan meclis hayır oyu kullandı.

Hükümetin HES ve baraj karşıtlarına yönelik söylemlerine rağmen meclisin kararı oy birliği ile alması dikkat çekti; fakat meclis üyeleri HES projelerine tamamen karşı olmadıklarını da belirtti. Meclis Başkanı İhsan Özdemir "HES'lerle ilgili tereddütlerimiz giderilmedi; tatmin olmadık. Sulama sezonunda suya dokunulmamasını istiyoruz. Firma taahhüt verirse o zaman belki düşünebiliriz" diye konuştu.

Bayındırlık ve İmar Komisyonu Başkanı Yusuf Kılıç "Kuzgun Barajı'ndan gelen su tarım alanları için önemli. Çiftçilerin mağduriyeti büyük olacaktır" dedi.

AKP'li Tahsin Bayramoğlu "Dere ovanın sulanmasına bile yetmiyor. Orada HES yapılacaksa özel idare olarak biz yapalım; kazancıyla Erzurum'a ve bin 100 köyüne hizmet götürelim. Başkalarına niye kiraya verelim?" dedi.

"Masabaşında projeler hazırlamışlar"

Ser-Bağ-Peh (Serdarlı, Bağbaşı, Pehlivanlı) Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı Feyzullah Küçük, bianet'e "Geç kalınmış bir aşama ama olumlu. HES'ler yeniden gözden geçirilmeli; her vadi elektrik olarak görülmüş, farklı vadiler bir tutulup masabaşında projeler hazırlamışlar" diye konuştu. Küçük "Endemik türlerin, canlıların, korunması gereken doğanın olduğu, tarımın yapılan yerler var. Projeler çok iyi irdelenmeli, yaşayan unsurlar dikkate alınmalı" dedi.

Erzurum'da 120 Proje Planlanıyor

Türkiye'de inşaatı süren HES'lerin yaklaşık sayısının 200, proje aşamalarında olanların ise 2 bine yakın olduğu, santrallere karşı açılan sonuçlanmış davaların tamamına yakınından iptal ya da durdurma kararı çıktığı belirtiliyor. HES karşıtlarına göre, projelerin tek olumsuzluğu bırakılan "cansuyu"nun yetersizliği değil. Karşıtlar, inşaatlarda doğanın büyük ölçüde zarar gördüğünü, amacın suyun ticarileştirilmesi ve verimli toprakların el değiştirilerek küçük tarım üretiminin bitirilmesi olduğunu söylüyor.

120 HES projesinin planlandığı Erzurum'da, İspir ilçesi Aksu Vadililer Borusan Holding'in köylerinde yapımını sürdürdüğü HES inşaatlarını istemediklerini, bu hafta başında İstanbul'daki Borusan Sanat etkinliği önünde eylem yaparak duyurmuşlardı.

Tortum'da Ödük Çayı üzerindeki projeye karşı çıkan köylüler defalarca gözaltına alınmış, beş kişi ise "arazi keşfine gelen hakimin aracına saldırdıkları" iddiasıyla beş ay boyunca tutuklu kalmışlardı; toplam yedi kişinin davası halen sürüyor. İlçede HES'lere karşı mayıs ayında düzenlenen bir mitinge ise binlerce kişi katılmıştı.

* Yerelden konuyu "Hes' ne evet ne hayır" başlığıyla duyuran bir kaynak: http://www.erzurumolay.com/NewsDetail.Asp?NewsID=3193&Title=HES%B4e-Ne-Hay%FDr-Ne-de-Evet-Dedi

http://www.yapi.com.tr/haberler/erzurum-genel-meclisinden-hes-projesine-simdilik-hayir_83636.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!