Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erzurum Sivil Havaalanı 2005’te Hizmete Giriyor

Temeli 1998 yılında atılan Erzurum Sivil Havaalanı Terminali’nin 2005 yılı Eylül ayı sonu itibariyle tamamlanması hedefleniyor. Vali Mustafa Malay,

Zamanb>Temeli 1998 yılında atılan Erzurum Sivil Havaalanı Terminali’nin 2005 yılı Eylül ayı sonu itibariyle tamamlanması hedefleniyor. Vali Mustafa Malay, Erzurum ekonomisinin gelişmesinde yeni havaalanının önemli yeri olacağını söyledi.

Beraberindeki Emniyet Müdürü Tahsin Demir ile birlikte sivil havaalanına giderek çalışmaları yerinde inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Vali Malay, ödenek sıkıntısı olmayan havaalanı terminalinin 2005 yılında tamamlanacağını açıkladı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gönül ve müteahhit firma sahibi Necdet Tüzün ile görüşen Vali Malay, sivil havaalanının tamamlanması ile birlikte Erzurum’un havayolu ulaşımında ki sıkıntılarının tamamen sona ereceğini söyledi.

Malay, toplam 350 dönümlük arazi üzerine kurulan ve 10 bini kapalı, 17 bin metrekare alan üzerine inşa edilen terminal ve hizmet binalarının uzun yıllar Erzurum’un ihtiyacına cevap vereceğini ifade etti. Havaalanına aynı anda 10 uçağın park edebileceğini belirten Malay, 2005 yılı Eylül ayı sonu itibariyle tamamlanması planlanan havaalanının yıllık yolcu kapasitesinin ise 2.5 milyon olduğunu bildirdi. Malay, Erzurum’un kalkınmasında havaalanının da büyük rolü bulunduğuna işaret ederek, “Herşey ulaşıma bağlı. Ulaşımı olmayan bir yere işadamlarımız yatırım da yapmaz. Bu nedenle, bu havaalanı Erzurum ekonomisinin gelişmesinde çok önem arzediyor.” diye konuştu.

Çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini belirten DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gönül ise, sözleşmede belirtilen tarihde havaalanını bitmiş bir vaziyette teslim alacaklarını anamsattı. Gönül, mevcut havaalanının 30 dönüm, yenisinin ise 350 dönüm olduğuna işaret etti.

Ekim 2003’de yapılan ihaleyi 13 trilyon 950 milyar lira ile kazanan Tüzün İnşaat Yapı Firması sahibi Necdet Tüzün de, para konusunda da herhangi bir sıkıntılarının olmadığını savundu. Tüzün, 208 araç parklı havaalanının tamamen modern ve yıllarca Erzurum’un ve bölgenin ihtiyacına cevap verecek kapasitede yapıldığını anımsattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erzurum-sivil-havaalani-2005te-hizmete-giriyor_12455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!