Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erzurum Teknik Üniversitesi'nin Tarımsal Araziler Üzerine Kurulması İddiası

Erzurum Ziraat Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Adem Yavuz Sönmez, Erzurum Teknik Üniversitesi'nin tarımsal araziler üzerine kurulması yönünde basında çıkan iddialara ilişkin, ''Erzurum Teknik Üniversitesi'nin yerleşke alanı olarak düşünülen birinci sınıf tarım toprakları, bu hususta seçilebilecek en isabetsiz yer olacaktır'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Erzurum Teknik Üniversitesi'nin Tarımsal Araziler Üzerine Kurulması İddiası

Erzurum Ziraat Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Adem Yavuz Sönmez, Ziraat Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanlığı üyesi bir grup ziraat mühendisiyle birlikte, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesindeki bir tarım arazisinde basın açıklaması yaptı. Sönmez, burada yaptığı konuşmada, Erzurum Teknik Üniversitesi'nin Atatürk Üniversitesine ait tarımsal arazide kurulması yönündeki iddialara tepki gösterdi.

Ziraat Fakültesi tarafından kullanılan bölgede tarımsal üretimde pilot uygulamaların yapıldığını belirten Sönmez, Teknik Üniversitesi'nin yerleşke alanının kurulacağı iddia edilen söz konusu birinci sınıf tarım topraklarının bu alanda değerlendirilmemesi gerektiğini bildirdi.

7472 sayılı ziraat yüksek mühendisliği hakkındaki kanunun ziraat yüksek mühendislerinin toprak muhafazasına ilişkin hizmet ve faaliyetlerde bulunmaya yetkili olduğuna dikkati çeken Sönmez, şunları kaydetti:

''25778 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası ana yönetmeliğinin 6. maddesine göre ülke tarımı ve tarımsal üretim kaynaklarından korunması, geliştirilmesi, işletilmesi ve verimli kılınması, kırsal nüfusun toplumsal ve ekonomik kaynakların korunması, işletilmesi ve verimli kılınması, kırsal nüfusun toplumsal ve ekonomik kalkınmasının sağlanması, kırsal nüfusun toplumsal ve ekonomik kalkınmasının sağlanması, kırsal ve tarımsal gelişime yönelik strateji, politika, program ve proje oluşturulması, kırsal ve tarımsal gelişime yönelik strateji, politika, program ve proje oluşturulması çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla her türlü girişim ve etkinlikte bulunmak, odanın amaç ve görevleri arasında sayılmıştır.''

Sönmez, Anayasa'nın 44. maddesiyle toprağın verimli olarak işletilmesinin korunduğunu ve geliştirildiğini, 45. maddede ise tarım arazileriyle çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasının ve tahribinin önlenmesi hususlarının yer aldığını belirtti.

Birinci sınıf tarım toprağı olan taşınmazların, tarım arazisi olmaktan çıkarılmasının 5043 sayılı toprak koruma kanununa aykırı olduğunu dile getiren Sönmez, şöyle devam etti:

''Erzurum Teknik Üniversitesi'nin yerleşke alanı olarak düşünülen birinci sınıf tarım toprakları, bu hususta seçilebilecek en isabetsiz yer olacaktır. Bu yönlü yanlış bir uygulama, tüm ovanın ileri ki yıllarda imara açılarak, elden çıkarılması gibi ağır sonucu doğurabilir. Yıllardır bütün pilot uygulamaların bölge çiftçisine gösterildiği yer olan, tarımsal amaca tahsis, binlerce öğrencinin uygulama alanı olarak da kullanılan bu arazilerin amaç dışı kullanımla heba edilmesinin düşünülmesi bile meslek camiamızda kaygıyla karşılanmıştır.''

Basın açıklamasının ardından Ziraat Mühendisleri Odası üyeleri, Erzurum Teknik Üniversitesi'nin kurulacağı yönünde iddialarla gündeme gelen söz konusu arazileri gezerek, basın mensuplarına bilgi verdiler.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/erzurum-teknik-universitesinin-tarimsal-araziler-uzerine-kurulmasi-iddiasi_88231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!