Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erzurum’un Konutlarını Şehir Dışından Müteahhitler Yapacak

Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün Erzurum’a yapacağı deprem konutlarının ihalesini Ankara’da yapacak olması, iş çevrelerinde tedirginliğe sebep oldu.

Zaman
1


b>Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün Erzurum’a yapacağı deprem konutlarının ihalesini Ankara’da yapacak olması, iş çevrelerinde tedirginliğe sebep oldu. Müteahhit ve mühendisler, 4734 sayılı kanun kapsamında ihalelerin pazarlık usulüyle Erzurumlu müteahhitlere verilmesini istiyor.

4734 sayılı kanunun 21/B maddesi gereği ihaleye Erzurumlu müteahhitlerin davet edilebileceğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Kıraç, yapılması düşünülen yaklaşık 2 bin deprem konutuna harcanacak paranın bu yolla Erzurum ekonomisine kazandırılabileceğini söyledi. Kıraç, Bingöl’de yapılan 8 bin konutun aynı yasa kapsamında o bölgedeki müteahhitlere verildiğine dikkat çekerek, “Eğer afet Erzurum’da olduysa, burada yapılacak konutların ihalesini de Erzurumlu müteahhitler almalı. Erzurum’da bu konutları yapacak müteahhit de vardır, mühendis de.” diye konuştu.

“İhalelerin Erzurum dışından firmalara verilmesinden endişe ediyoruz.” diyen Mimarlar Odası Başkanı Ufuk Deveci ise, açık ihale yapılması durumunda büyük firmaların Erzurum’daki müteahhitlere fırsat vermeyeceğini savundu. Deveci, konutların 100 veya 150’şer bölümler halinde ihale edilmesi kaydıyla Erzurumlu müteahhitlerin iş yapabileceğini ifade ederek, “Bu şehirdeki müteahhitlerin bu ihaleleri isteme hakkı var. Eğer ihaleler etaplar küçültülerek bizlere verilirse bu inşaatlarda bu şehrin insanı çalışır, bu şehrin malzemesi satılır. Dolayısıyla para Erzurum’da kalır.” şeklinde konuştu.

Mayıs ayı sonu itibariyle ihalelerin yapılacağını tahmin ettiklerini dile getiren Ünal Kıraç, ihalelerin Erzurumlu müteahhitlere verilmesi için Erzurumlu siyasilere büyük görev düştüğünü dile getirirken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ başta olmak üzere Erzurumlu milletvekillerinin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmalarını istedi. Bu arada, sivil toplum örgütleri TOKİ’nin Ilıca’da yaptırılan 240 konutun ihalesinin Erzurum dışından bir firmaya verilmesine, CHP İl Yönetimi de deprem konutlarının ihalesinin Ankara’da yapılacak olmasına tepki göstermişti.

Hasar tespitleri askıya çıktı

Öte yandan Erzurum merkez, Ilıca, Aşkale, Çat, Kandilli, Yeniköy, Yavi ve Dadaşköy ve 73 köydeki hasar tespit çalışmaları tamamlanarak askıya çıktı. 1 ay süreyle askıda kalacak olan hasar tespit çalışmalarının kesinlik kazanmasından sonra hak sahipleri belirlenmiş olacak. Bayındırlık İl Müdürü Sebahattin Toraman, Mayıs ayı sonu itibariyle ihalelerin yapılacağını, konutların yapımına ise en geç Temmuz ayında başlanabileceğini kaydetti.

TOKİ'nin 11 katlı olarak planladığı konutlar 8 katlı yapılacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Erzurum’a yapılacak konutların kat sayısında indirime gidildi. Erzurum’un birinci derece deprem kuşağında yeralması gözönünde bulundurularak konutların 11 kat yerine en fazla 8 kat olması kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ile Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç’ın yaptığı başvuruyu değerlendiren TOKİ’nin olası büyük depremlerde doğabilecek felaketlerin önlenmesi düşüncesiyle binalardaki irtifa indirimine gitti bildirildi.

Konutların en fazla 5 katlı olması yönünde teklifte bulunduklarını belirten Ahmet Küçükler, ancak yapılmaz riski nedeniyle ısrarcı olmadıklarını açıkladı. Küçükler, “Erzurum deprem kuşağında olduğundan TOKİ’nin yapacağı 3 bin konut için kat irtifasının 5 olmasını talep ettik. Talebimizi değerlendiren TOKİ, 11 olarak planlanan bina kat sayısını 8’e düşürdü. 5’e düşürmek istedik, ancak TOKİ Başkanı bu işe biran önce başlanılmasını, olası bir geciktirme durumunda bu projeden vazgeçilebileceği uyarısı yaptı. Biz de bunun üzerine 8 katı kabul ettik.” dedi. Küçükler, binaların sağlam yapılması durumunda 8 katlı olmasının herhangi bir riskinin olmayacağını da kaydetti.

Öte yandan TOKİ’nin yapacağı 3 bin konutun ilk ayağı olarak 650 konut Yakutiye Belediyesi’nce kamulaştırılan Hasani Basri Mahallesi’ne inşa edilecek. Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, söz konusu konutların mayıs ayı içerisinde ihalesinin yapılacağını, en geç haziran ayında da yapımına başlanacağını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erzurumun-konutlarini-sehir-disindan-muteahhitler-yapacak_11172.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • neden erzurumdaki toki fiyatları bu kadar pahalı oldu acaba? belediye buradan elini çekmiş olsaydı daha mı ucuz olurdu? fiyatları belediye mi belirliyor? daha önce belediye almadan önce daha ucuzdu zannederim. seçimlere yakın daha mı ucuzlar anlamak istiyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!