Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eski Doğanbey, Turizm Köyü Oluyor

Söke Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası’ndaki Eski Doğanbey Köyü’nü, örnek turizm köyü yapmayı planladıklarını söyle

NTV-MSNBCb>Söke Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası’ndaki Eski Doğanbey Köyü’nü, örnek turizm köyü yapmayı planladıklarını söyledi.

Kaymakam Ateşoğlu, bu yıl Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin daha etkin olacağını, bu kapsamda örnek köy projelerini hayata geçirmek istediklerini belirtti.

Söke Kaymakamı Ateşoğlu, “2005 yılında köylerimizin temel sorunları olan su, elektrik ve temel altyapı sorunlarını çözmek için çalışmalar yapacağız. Bu uygulamalar için, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası’nda yer alan Eski Doğanbey Köyü’nü örnek turizm köyü yapma planımız var” diye konuştu.
Eski Doğanbey Köyü’nün doğal koruma alanı olduğunu, ancak doğal yapısına zarar vermeden turizm köyü haline dönüştürülebileceğini belirten Ateşoğlu, “Eski Doğanbey, tarihi özelliklerinden dolayı bir pilot turizm köyü olabilir. Anıtlar kurulunun da kabul edeceği projelerle özelliklegörünümü bozmadan oraya yardım yapmak mümkün. Bu konuda köylere hizmetgötürme birliğini kullanabiliriz” diye kaydetti.

ESKİ DOĞANBEY KÖYÜ
Eski bir Rum Köyü olan Eski Doğanbey Köyü, kentsel SİT alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Mübadele yoluyla Selanik’ten köye göç eden Rumların yerine yerleştirilen Türkler, altyapı yetersizliği ve genişleme imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle 1985 yılında Yeni Doğanbey’in olduğu alana taşındılar.
Eski Doğanbey Köyü’nde Rum ve Türk mimarisi öğelerini taşıyan yapıların çoğu harap görünüyor. Buraya göçenler, satın aldıkları harap yapıları yeniden restore ettiriyor. Hepsinin aslına uygun restore edildiği pek söylenemese de ortaya çıkan dış mekanlar, eski karakteristik dokuyu yansıtıyor.
Yöre, Selçuklular döneminde 2 yüzyıl süren Bizans-Türk mücadelesine sahne oldu. Daha sonra, 1176’da Selçuklu Sultanı 2. Kılıçarslan’ın kazandığı zaferle Türkler, Batı Anadolu’yu ve Menderes boylarını ele geçirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-doganbey-turizm-koyu-oluyor_23055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!