Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eskişehir’de TeknoPark Kuruluyor

Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Eskişehir Sanayi Odası öncülüğünde kurulacak Anadolu Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne 10 mily

NTV-MSNBCb>Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Eskişehir Sanayi Odası öncülüğünde kurulacak Anadolu Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne 10 milyon dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’na göre, kurulma çalışmalarına 2002 yılında ESO öncülüğünde başlanan bölgenin, fizibilite raporu hazırlanarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruldu.

Bakanlığın 7 Mart 2003 tarihli oluruyla Bakanlar Kurulu’na sunulan Anadolu Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne 10 Nisan 2003 tarihinde kuruluş izni verildi. ESO öncülüğünde 1991’de kurulan Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı (ATAP) A.Ş. tarafından işletilecek bölge içinde yatırım yapmak isteyenlere, altyapısı hazır arazi ve kiralık binalar tahsis edilecek.

ESKİŞEHİR HIZLA GELİŞİYOR
Eskişehir OSB’deki Bilim Parkı alanı içinde 500 dekarlık alanda kurulacak bölgenin 420 dekarı yatırımcılara ayrılacak. 120 dekarlık alanda yapılacak binaların yüzde 25’i kiralanacak, yüzde 75’i ise satılacak. TeknoPark bünyesinde araştırma merkezleri, laboratuvarlar ve sosyal tesislerin yer alacak. TeknoPark Eskişehir kökenli fabrikaların yüksek teknolojiye sahip ürün ihracatına geçmesini öngörüyor.

TEKNOPARK AR-GE MERKEZİ OLACAK
İhracata yönelik teknolojik bilgi üretimi, ürünlerde ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesi, ürün kalitesi ve standartlarının yükseltilmesi gibi hedeflerin araştırma ve uygulamasını öngören TeknoPark Osmangazi ve Anadolu Üniversiteleri ile bölge sanayicisini biraraya getirecek.
İhracat şansı yüksek, uluslararası pazarda rekabet edebilir ürünlerin üretilmesi hedefleyen Eskişehir TeknoPark’ı ana etkinlik alanları bilgisayar ve bilişim teknolojileri, yazılım ve donanım iletişim elektrik ve elektronik sanayi, plastik endüstrisi, seramik ve kompozit malzemeler ile ilgili ArGe çalışmalarını içeriyor.

BİLİM İLE SANAYİ EVLENECEK
Eskişehir TeknoPark’ının finansmanı yüzde 50’si öz kaynaklardan, yüzde 50’si ise yatırımcı şirketlerden karşılanacak. Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı Sanayi ve Ticaret (ATAP) A.Ş. adıyla kurulan TeknoPark’a, yüzde 74’le en büyük pay ESO’ya ait olurken, OSB, Anadolu ve Osmangazi üniversiteleri ile 12 firmanın da ortaklığı bulunuyor. TeknoPark bölgedeki şirketlere ürün testi, kalibrasyon ve kalite güvence konularında teknik destek, marka tescil, telif hakları, patent alma, şirket kuruluşu ve teknoloji transferi konularında danışmanlık hizmeti, finansman, risk sermayesi, pazarlama ve ihracat konularında yardım, yeni ve ileri teknoloji laboratuvarlarının kurulması konusunda destek ve hizmet verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehirde-teknopark-kuruluyor_5002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!