Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EUREKA'nın Dönem Başkanlığı Türkiye'ye Geçti

Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik Ar- Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA'nın dönem başkanlığı Türkiye'ye geçti.

yapi.com.tr / AA
EUREKA'nın Dönem Başkanlığı Türkiye'ye Geçti

Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik Ar- Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA'nın dönem başkanlığı Türkiye'ye geçti. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Macaristan Parlamentosu'nda düzenlenen devir teslim törenine Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Türkiye'nin Macaristan Büyükelçisi Kemal Gür, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliklerinden Sorumlu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yunus Çengel de katıldı.
    
TÜBİTAK Brüksel Ofisi Direktörü Mehmet Gökgöz, 40 üyesi bulunan EUREKA'nın üye sayısının Budapeşte'de Karadağ ile 41'e yükseldiğini, Türkiye'nin 41 Avrupa ülkesinin liderliğini üstleneceği EUREKA Dönem Başkanlığı'nı Macaristan'dan devraldığını açıkladı.
    
Kavranoğlu da devir teslim töreninin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin EUREKA Dönem Başkanlığı'nın Türk sanayisi ve KOBİ'leri adına büyük bir fırsat sağlayacağını, Türkiye'nin EUREKA Dönem Başkanlığı'nı Temmuz 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında yürüteceğini kaydetti. EUREKA Dönem Başkanlığı'nın 13 Temmuz'da İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacak açılış töreniyle başlayacağını belirten Kavranoğlu, törene EUREKA programında aktif yer alan Türk firmaların da katılacağını söyledi.
    
27 yıllık geçmişe sahip program kapsamında bugüne kadar 4000'i aşkın projeyle 30 milyar avroya yakın Ar-Ge hacmi oluşturuldu. 2000-2005 yılları arasında gerçekleştirilen bir analize göre; bir EUREKA projesine yapılan 1 milyon avroluk kamu finansal desteği, ortalama 13 milyon avro katma değer sağlıyor. 41 ülkenin önemli sanayi kuruluşlarının yer aldığı ve Türkiye'nin de genel ülke sıralamalarında 11. sırada bulunduğu EUREKA Programı'nda, KOBİ'lerin katılım oranı önemli ölçüde artış göstererek toplam katılımın yüzde 50'sine ulaştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eurekanin-donem-baskanligi-turkiyeye-gecti_92221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!