Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ev Tipi Rüzgar Santralleri Kapışılıyor

Yaklaşık iki hafta önce satışa başlayan Sawt Turkey’in Mersin’de faaliyet gösteren Türkiye distribütörü Adnan Özbek, bu süre içerisinde internet sitelerine yaklaşık 10 bin e-mail geldiğini belirtti.

Star Gazetesi
3 Ev Tipi Rüzgar Santralleri Kapışılıyor

aklaşık iki hafta önce satışa başlayan Sawt Turkey’in Mersin’de faaliyet gösteren Türkiye distribütörü Adnan Özbek, bu süre içerisinde internet sitelerine yaklaşık 10 bin e-mail geldiğini belirtti. Özbek, şu ana kadar ev, yazlık, sanayi siteleri ve büyük ofis merkezlerinde kullanılabilen türbinler için 50 dolayında ciddi sipariş aldıklarını da kaydetti. Boyutuna göre yüzde 20’den yüzde 100’e kadar enerji tasarrufu sağlayan sistem için ‘Elektrik ücreti Türk insanının en büyük sorunlarından olsa gerek, çoğunluğu bireysel olan e-mail’lere cevap vermeye çalışıyoruz’ dedi.

Yüzde 40 tasarruf imkanı
Özbek, ithal ettiği düşey eksenli rüzgar türbinlerinden 300 Watt’lık olanını Kocavilayet’teki evine kurarak elektrik üretmeye başladığını belirten Özbek ‘Evime kurduğum 0.3 KW’lik sisteme televizyon, bazı lamba sistemleri ve prizlerin bir bölümünü bağlayarak yüzde 30 ile 40 oranında tasarruf etmeye başladım. Bu da aylık yaklaşık 50 YTL’ye denk geliyor’ dedi. Özbek, Çin’den ithal ettiği 200, 300, 500, 1000, 3000 Watt ve 10 KW elektrik üretebilen farklı boyutlardaki türbinlerin fiyatının 2 bin 500 ile 22 bin Euro arasında değiştiğini kaydetti. Özbek, evler için tam kapasiteyle kullanım için 3 KW’lik sistem gerektiğini bunun da 9 bin Euro’ya malolduğunu ifade etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-tipi-ruzgar-santralleri-kapisiliyor_57486.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • türbin fiyatları hakkında bilgilendirmenizi rica ederim. YANITLA
  • Yaptığım hesaplamalara göre bu malın kendini amorti etmesi 20 yıla denk geliyor. Zaten ömrü 25 yıl diyorsunuz. Bence fiyatını biraz uygun tutmanız gerekiyor. İyi çalışmalar... YANITLA
  • artık günümüzde enerji tasaruf zamanı çünkü hidroelektrik santrallerin durumu ortada bu yüzden yeni enerji sistemleri ihtiyaç var bu da rüzgar enerjisinden faydalanmak. bence bu enerjiyi kullanmakta geç kaldık YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!