Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eximbank teminat mektubu sorununu çözüyor

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde yaşanan teminat mektubu sorununun aşılmasında son aşamaya gelindi. Eximbank konuyla ilgili çalışmaları tamamlar

NTV-MSNBCb>Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde yaşanan teminat mektubu sorununun aşılmasında son aşamaya gelindi. Eximbank konuyla ilgili çalışmaları tamamlarken, Genel Müdür Kılıçoğlu, 10 gün içinde planın Yüksek Danışma Kurulu’na sunulacağını söyledi.

Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde verilecek teminat mektubu ile ilgili Eximbank’tan istenen çalışmaları tamamladıklarını vurgularken, “en fazla 10 gün içinde, Yüksek Danışma ve Kredileri Yönlendirme Kurulu’na sunacağız” dedi. Kılıçoğlu, yaptığı açıklamada, “yurtdışında Türk bankalarının mektubunun herhangi bir şekilde kabul edilmemesi durumunda, ilgili Türk bankasının Eximbank’a mektup vermesinin ardından, Eximbank’ın araya girerek yurtdışına teminat mektubu vermesi” ile ilgili hazırlıkları tamamladıklarını kaydetti.

Eximbank’ın programlarını onaylayan, Yüksek Danışma ve Kredileri Yönlendirme Kurulu bulunduğunu hatırlatan Kılıçoğlu, konuyla ilgili yapılan çalışmaları Kurul’un oluruna sunacaklarını bildirdi.
Kılıçoğlu, “çok yakın zamanda, en fazla 10 gün içinde sunacağız. Kurul onayladıktan sonra, yönetim kurulumuzda uygulama esasları yazılacak ve uygulamaya başlayacağız” dedi.

ÖZDEMİR: KARAR SEKTÖR İÇİN OLUMLU
Uluslararası Müteahhitler Birliği (UMB) Başkanı Nihat Özdemir de, geçen hafta Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel başkanlığında yapılan toplantıda, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde bankaların verecekleri teminat mektubuna, “Eximbank’ın kontur garanti” sağlamasının kararlaştırıldığını hatırlatarak, alınan kararların sektör için çok olumlu olduğunu söyledi.
Özdemir, alınan bir diğer kararla, müteahhitlik firmalarının konsorsiyumlar oluşturması suretiyle uluslararası pazarlarda güçbirliğine gidileceğini kaydederken, bankaların da konsorsiyumlar oluşturarak, Türk firmalarının yurtdışı faaliyetlerini desteklemeleri yönünde karar alındığını ifade etti.
UMB Başkanı Özdemir, konuyla ilgili Bankalar Birliği ile Temmuz ayı başında görüşeceklerini, toplantıda konunun tüm yönleriyle ele alınacağını belirtti.
Özdemir, “teminat mektubu sorunu ile ilgili alınan kararlar, müteahhitlik sektörünün önünü açacak. Sektör için çok olumlu” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eximbank-teminat-mektubu-sorununu-cozuyor_844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!