Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eyüp Sultan’daki Gölgeliğe Kurul Engeli

İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Eyüp Sultan Camii avlusunda yapılmak üzere olan gölgelikleri Anıtlar Kurulu’na şikayet etti.

Hürriyet Gazetesi
Eyüp Sultan’daki Gölgeliğe Kurul Engeli

TÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Eyüp Sultan Camii avlusunda yapılmak üzere olan gölgelikleri Anıtlar Kurulu’na şikayet etti. Prof. Dr. Ahunbay, Feshane’deki bir toplantıya katıldıktan sonra Eyüp Sultan Camii’ne gitti. Avluda açılan beş çukuru gören Prof. Dr. Ahunbay’ın soruları üzerine, görevliler, avluya gölgelik yapılacağını söylediler. Prof. Dr. Ahunbay, Eyüp Belediyesi’ndeki Anıtlar Kurulu temsilcisi ile görüştü.

Çalışmanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Müdürlüğü’nce yürütüldüğünü öğrenen Prof. Dr. Ahunbay, Koruma Kuruu’na başvurarak, çalışmayı durdurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gölgelik için mermerleri kaldırarak, açtığı çukurların üzerini betonla kapladı. Prof. Dr. Ahunbay, "500 yıllık bir caminin avlusuna gölgelik yapma fikri kimin bilmiyorum ama yanlış bir uygulama. Orada ulu çınarlar, hünkar kasrı var. Bu mekan serbest olmalı, geçici gölgelik de yakışmaz. Görünüşü bozar" dedi. Prof. Dr. Ahunbay, avlunun betonla kaplı bölümlerinin çirkin göründüğünü belirterek, sökülen mermerlerin de tarihi olsun olmasın yerine konulması gerektiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ ise gölgelik inşaatının durdurulduğunu ancak Koruma Kurulu’nun dış avluya böyle bir yapı için izin verebileceğini belirterek, sonucunu beklediklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eyup-sultandaki-golgelige-kurul-engeli_55847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!