Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Farnsworth Evi Kurtarıldı

18 Aralık 2003 tarihinde korumacılar 20.yüzyılda Ludwig Mies Van Der Rohe tarafından tasarlanan Farnwort evine endişeli gözlerle bakıyorlardı.

yapitr.com
Farnsworth Evi Kurtarıldı

b>18 Aralık 2003 tarihinde korumacılar 20.yüzyılda Ludwig Mies Van Der Rohe tarafından tasarlanan Farnwort evine endişeli gözlerle bakıyorlardı.

1951 yılında çelik ve camdan yapılmış ev açık arttırmaya çıkarıldı ve evin kaderini kim daha yüksek teklif verirse belirleyecekti.
Bazı teklifçiler evin kapatılabileceğini, Plano’dan taşınabileceğini söylemişlerdi. Taşınma sadece hırsızlığa değil aynı zamanda strüktürel zarara da yola açabilirdi.

Illinois hükümet yetkilileri de satın alma planlarından bütçe krizi yüzünden vazgeçmişlerdi.National Trust for Historic Preservation ve Landmarks Preservation Council of Illinois karşı savaş verdi ve mezatı 7,5 milyon dolara kazandı.
Bu tek katlı, tek odalı dikdörtgen çelik çerçeve ve cam duvarlı bina karanın üzerinde yüzüyor gibi görünür. Bina Doktor Edith Farnwort yazlık kullanımı için 23 hektarlık bir alanda inşa edilmiştir. 1945 yılında Mies görevlendirilmiş ve 7 yıl sonra vatanı Almanya’ya dönmüştür.


Ev 20. yüzyıl konut mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. Mies’in biyografisini yazan David Spaeth ‘Farn evi Mies’in ilk yapıtı Barcelona Pavyonundan, Tugendhat evine kadarki mimarlık fikirlerinin özetidir' der.

Planlar Farnwort evinin konut yada başka amaçlı kullanımını yasaklıyor. Ev 2004 yılının bahar aylarında turların ziyaretine açılacak ve LPCI tarafından işletilecek. Ancak bu iki grup kuruluş için 5 milyon dolar desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/farnsworth-evi-kurtarildi_8883.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!