Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih Heykeli Tartışması Büyüyor

Haydarpaşa Mendireği'ne konulması planlanan Fatih heykelini oylamaya sunan Kadıköylüler "heykeli burada istemiyoruz" dedi.

Vatan
Fatih Heykeli Tartışması Büyüyor

aydarpaşa Mendireği'ne konulması planlanan Fatih heykelini oylamaya sunan Kadıköylüler "heykeli burada istemiyoruz" dedi.

Oybirliği "hayır"
Kültür Bakanlığı'nın Haydarpaşa Mendireği'ne dikmek istediği Fatih Sultan Mehmet heykeli, Kadıköylüleri harekete geçirdi. Çarşamba günü olağanüstü bir toplantı düzenleyen Kent Konseyi, oy birliğiyle 30 metre boyunda olması planlanan heykelin Kadıköy Mendireği'ne "dikilmemesini" istedi.

Kızkulesi'ni gölgeler
Kent Konseyi bünyesinde mimar, mühendis, çevreci ve hukukçulardan kurulan komite, tarihi dokunun bozulacağını vurgulayarak, Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci'nin "İstanbul'un simgesi Kızkulesi'dir. Bu heykel dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan Kızkulesi'ni gölgeleyecektir" sözüne destek verdi.

Tartışılması gerekir
Belediye Başkanı Selami Öztürk de "İtirazımız Fatih Sultan Mehmet'in kişiliğine değil. İster Kadıköy, ister İstanbul, ister Türkiye'yi simgeleyecek böyle bir yapıtın, görüşülmesi, tartışılması gerekir. Ankara'da alınan ve uygulanan kararların çok yanlış olduğu, uygulanabilir olmadığı zamanla ortaya çıkar" dedi.

Kadıköy'le ilgisi yok
Kadıköy'ün tarihi üzerine yazdığı kitaplarla tanınan araştırmacı Müfid Ekdal da Fatih'in Kadıköy'le pek ilgisi olmadığını belirterek, "İstanbul'un fethi sonrası Fatih'in Kadıköy ile ilgisi çok az olmuş, sadece Nasrettin Hoca'nın kızının torunu Celalzade Hıdır Bey'i Kadıköy'e kadı olarak tayin etmiş" dedi.

"Haliç'e dikilmesi daha uygun olur"
Heykel küçük kalır
Gazete Kadıköy'e konuşan Belediye Başkanı Öztürk, "Mendireğe 30 metre heykel, Haydarpaşa Garı'na 180 metrelik binalar dikecekseniz. O binaların önünde heykel küçücük kalacak. Yani arka fonu öldürüyorsunuz ya da arka fonla heykeli öldürüyorsunuz" diye konuştu.

Zekasını vurgular
Öztürk, heykelin Haliç'e dikilmesi önerisini de getirerek, "Fatih'in İstanbul'u fethederken en büyük olayı, gemilerini karadan yürüterek denize indirmesidir. Fatih'in kıvrak zekâsını belirtmek açısından heykelinin Haliç'e dikilmesi daha da anlam taşır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatih-heykeli-tartismasi-buyuyor_27786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!