Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fatih'in Fevzi Paşa Caddesi, Kirada Bağdat Caddesi'ne Kafa Tutuyor

Hafta sonu iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık olan Fevzi Paşa Caddesi ile Anadolu Yakası'nın Bağdat Caddesi'ne kafa tutan Fatih, oldukça geniş bir alana yayıldığı için yapısı da kozmopolit.

Sabah Gazetesi
Fatih'in Fevzi Paşa Caddesi, Kirada Bağdat Caddesi'ne Kafa Tutuyor

Çarşamba'da işlenen imam cinayeti ile gözler İstanbul'un muhafazakar semti Fatih'e çevrildi. Hafta sonu iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık olan Fevzi Paşa Caddesi ile Anadolu Yakası'nın Bağdat Caddesi'ne kafa tutan Fatih, oldukça geniş bir alana yayıldığı için yapısı da kozmopolit. Bir yandan ayrı bir İslam Cumhuriyeti gibi duran Çarşamba, öte tarafta Karagümrük, diğer tarafta Fener ve Balat gibi farklı bir kimliği içinde barındıran Fatih'te 'altın diktörtgen' Kıztaşı, Selimpaşa, Hırkai Şerif ve Vatan Caddesi'nin bulunduğu noktalar.

'Burası kaynayan bir bölge' diyen emlakçılara göre burada sirkülasyon çok hızlı ve fiyatlar sürekli bir yükseliş trendinde. Çapa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi'nin Bayazıt'taki binalarına yakınlığının da etkisi ile öğrencilerin de tercihleri fiyatların yukarı çıkmasına ve sirkülasyonun artmasına neden oluyor. Emlakçıların ifadelerine göre bu bölgelerde 2+1, kombili ve bakımlı dairelerde kiralar 700 YTL'den başlıyor. Metrakare büyüdükçe fiyat da yukarıya doğru fırlıyor. Üst sınır olarak ise bin 500 YTL telafuz ediliyor. Satılıklara bakıldığında ise fiyatların daha makul olduğu görülüyor. 80-90 bin YTL'den başlayan satılıklarda da metrekare büyüdükçe 300 bin YTL'ye kadar ulaşan rakamlarla karşılaşmak mümkün.

Sulukule

Sulukule parladı
Bugünlerde bölgedeki en hareketli yer kuşkusuz boşaltılmaya başlanan Sulukule. Daha önce satılık ve kiralık alırken mümkün olduğunca Sulukule'den uzak yerlerin tercih edildiğini ifade eden emlakçılar, bazı büyük yatırımcıların şimdiden ileride değerlenecek diye Sulukule çevresinden bina toplamaya başladıklarının altını çiziyorlar. Sulukule olarak ifade edilen Neslişah ve Hatice Sultan mahalleri ile ilgili 13 Temmuz'da TOKİ, Büyükşehir ve Fatih Belediyesi arasında bir protokol imzalanmıştı.

Ana cadde her gün dolup taşıyor
Fatih denilince akla ilk gelen ise mağazaların bulunduğu Fevzi Paşa Caddesi. Emlakçılara göre bu caddedeki binalar altın değerinde. Bodrum katında asma katlı bir dükkanı aylık 25 bin YTL'den kiraya verdiğini anlatan bir emlakçı, "Üstelik 4 yıl da peşin alındı. Burası Bağdat Caddesi'nden daha çok iş yapar. Cebinde 10 YTL'si olan Bağdat Caddesi'nde bir yerde takılır ama buraya gelenler kesin alışveriş yapmak içindir. Cumartesi günü bu yolda yürüyemezsiniz" diyor. Gerçekten de hafta içinde sabah saatleri olmasına rağmen caddedeki yoğunluk dikkat çekiyor. Fatih, evlilik hazırlıkları yapanların da uğrak yeri...

Mahalle kültürü egemen
Fatih'te Karagümrük'e doğru gittikçe Çarşamba'daki o radikal havanın etkisinin azaldığını görüyoruz. Bir ara sokakta bisiklet kiralayan çocukların keyfi görülmeye değer. Komşuluk ilişkilerinin devam ettiği o mahalle kültürü burada egemen...

En radikal mahalle Çarşamba
Fatih denilince Çarşamba'yı unutmak mümkün değil. Türkiye'nin gündemine İsmailağa Cami'nde işlenen ikinci bir cinayet ile yeniden bomba gibi düşen Çarşamba, Fatih'in radikal yüzü'. Sokaklarında cübbeli, şalvarlı, kara çarşaflı insanların dolaştığı Çarşamba'nın emlakta müşteri kitlesi de başka. Başı açık bir kadın Çarşamba'da oturabilir mi?' sorumuza ise şu yanıtı veriyorlar: "Ne onlar onu ister, ne başı açık biri böyle bir inat gösterebilir. Burada oturanların yüzde 80'i Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cemaatine üye. Geri kalan yüzde 20'si de bu cemaata üye olmasa da muhafazakar isimlerden oluşuyor."

Kendi özel müşterisi olan Çarşamba'da kiralar 450- 500 YTL'den başlarken, satılıklarda da alt taban olarak 70-80 bin YTL gösteriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatihin-fevzi-pasa-caddesi-kirada-bagdat-caddesine-kafa-tutuyor_48180.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!