Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih’in Heykeli Kadıköy’e Dikilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fatih Sultan Mehmet’in heykelinin Boğaz’a dikilmesi konusunda kararlı. Bakanlık, heykelin dikileceği yeri tam olarak belirledi.

Zaman
Fatih’in Heykeli Kadıköy’e Dikilecek

b>Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fatih Sultan Mehmet’in heykelinin Boğaz’a dikilmesi konusunda kararlı. Bakanlık, heykelin dikileceği yeri tam olarak belirledi.

Buna göre Fatih’in heykeli Kadıköy Mendireği’ne dikilecek. Çalışmayı yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde 20 heykeltıraşa maket siparişi verecek. Maketler arasında beğenilen heykel, gerçek boyutları ile yapılmaya başlayacak.

Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, yaptığı açıklamada, bu hafta içerisinde çoğunluğu heykeltıraşlardan oluşan seçici kurulun toplanarak maketlerin sipariş verileceği 20 heykeltıraşı belirleyeceğini söyledi. "İlk olarak şartnamede belirtilen şartları taşıyan 20 civarında heykeltıraşa maket siparişi verilecek. Sipariş verilecek sanatçıların getirdiği maketler arasından da hem estetik hem de diğer yönden en uygun olanı seçilecek. Birkaç ay içerisinde de heykel tamamlanarak Kadıköy Mendireği’ne yerleştirilecek." açıklamasını yapan Bayram Bilge Tokel, İstanbul’un fethinin 552. yıldönümü kutlamalarına yetişeceği bilgisini verdi.

Tokel, Boğaz’a Fatih heykelinin dikilmesi projesinin kimi çevrelerce gereksiz olarak nitelendirilmesini doğru bulmadığı yorumunu yaptı. Projenin daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Adalar’a semazen heykeli dikmek istemesinden sonra yaşanan tartışmalara denk gelmesinden dolayı ‘gereksiz’ nitelendirmelerine maruz kaldıklarını ifade eden Tokel; "Talihsiz bir dönemde proje kamuoyuna duyuruldu. Yoksa İstanbul Boğazı’na Fatih heykelinin dikilmesi güzel bir projedir. İstanbul’a Fatih’in heykelini değil de kimin heykelini dikeceksiniz?" açıklamasını yaptı. Tokel; "İstanbul’a Fatih’in heykelinden daha uygun bir heykel düşünülemez. Boğaz’ın ortasına ancak İstanbul’u fetheden Sultan’ın heykeli yakışır." dedi. Şehrin birçok noktasından görülebilecek büyüklükte olması tasarlanan Fatih Sultan Mehmet heykeli için Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği ortak çalışma yürütüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatihin-heykeli-kadikoye-dikilecek_25971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!