Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih’teki Kültür Merkezi’ne Ali Emiri Adı Verilmelidir

Şimdi Fatih Belediyesi sınırlarında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vatan Caddesi’ne yakın bir arsada yapılmakta olan Fatih Kültür Merkezi’ne, Ali Emiri Kültür Merkezi adı verilmelidir. Üstelik 1857 yılında doğan Ali Emiri Efendi’nin doğumunun 150. yılı olması, bu adlandırmayı daha da uygun kılmaktadır.

Hürriyet Gazetesili Emiri Efendi, kurduğu kütüphaneye Millet Kütüphanesi adını vermiştir.

Şimdi Fatih Belediyesi sınırlarında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vatan Caddesi’ne yakın bir arsada yapılmakta olan Fatih Kültür Merkezi’ne, Ali Emiri Kültür Merkezi adı verilmelidir. Üstelik 1857 yılında doğan Ali Emiri Efendi’nin doğumunun 150. yılı olması, bu adlandırmayı daha da uygun kılmaktadır.

Fatih’te yapılan bütün kültür mekanlarına yalnız Fatih’in adı verilmektedir, oysa o semte, o bölgeye hizmet etmiş başka adlar da vardır. Ben, artık bu çeşitlemenin uygulanmasını bekliyorum.

5600 metrekarelik 2. ve 3. bodrum katlarının otopark, 1221 metrekarelik 1. bodrum katının cep tiyatrosu, toplantı salonları ve çok amaçlı salonlardan oluşması planlanmıştır.

Öğrendiğime göre, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu adı düşünmektelermiş, ancak listede başka adların da bulunduğundan söz ediliyor.

Ali Emiri Efendi, kurduğu kütüphaneye bütün ısrarlara rağmen, kendi adını vermemiş, şöyle demiştir:

"Ben bu kitapları milletim için topladım ve milletime vakfediyorum."

Kütüphane kurmasının başka bir gerekçesi de bir layihadır, bu layihada, İstanbul’da devrin ihtiyaçlarını karşılayacak Doğu ve Batı kitaplarını ihtiva eden bir Millet Kütüphanesi kurulması lüzumundan söz ediliyordu.

Ali Emiri Efendi hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz, 15 Temmuz 2007 akşamına kadar açık kalacak olan Pera Müzesi’ndeki Ali Emiri Efendi ve dünyası. Fermanlar, beratlar, hatlar, kitaplar sergisini gezmenizi salık veririm.

Proje yöneticisi ve sergi kataloğunu yayına hazırlayan Ekrem Işın’ın Osmanlı modernleşme çağında bir muhafazakárın portresi: Ali Emiri Efendi yazısında, onun yaşamını, kültür dünyasındaki yeri belirlenmektedir:

"Osmanlı elitine katılabilmesi için gerekli modern referanslara sahip bulunmadığı halde, geleneksel kültürün modernleşme çağında varlığını sürdürebilen olanaklarını iyi değerlendirmesi, onu son dönem aydınlarının rol aldıkları imparatorluk sahnesine çıkartmaya yetmiştir."

Tûba Çavdar’ın Ali Emiri Efendi’nin Kütüphanesi yazısı, kurucusunu, kütüphaneyi anlatan bir yazı.

Ali Emiri’nin Divánu Lugati’t-Türk’ü bilim ve edebiyat dünyamıza kazandıran kişi olduğunu eklemeliyim.

Fatih’teki yeni kültür merkezine onun adını verirsek, kültür, bilim, kitap dünyasına büyük emek vermiş, hayatını adamış bir insanın adıyla merkez onurlanacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatihteki-kultur-merkezine-ali-emiri-adi-verilmelidir_53944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!