Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Tuz Gölü'ne Tehdit

Fay Hattının Yanına Doğalgaz Deposu...

Marmara Denizi'nde beklenen depremi en hafif şekilde atlatmanın yolları aranırken, Silivri'de fayın 5 kilometre yakınına doğalgaz deposu yapılıyor.

Milliyet
Fay Hattının Yanına Doğalgaz Deposu...

b>Marmara Denizi'nde beklenen depremi en hafif şekilde atlatmanın yolları aranırken, Silivri'de fayın 5 kilometre yakınına doğalgaz deposu yapılıyor.

Türkiye'nin ithal ettiği, özellikle yazın kullanamadığı doğalgaz fazlasının bir bölümü, 2005 yılından itibaren, Silivri açıklarındaki 25 kilometrekarelik kayalık alanda depolanacak. 130 milyon dolarlık Kuzey Marmara Doğalgaz Deposu Projesi, Marmara'da deprem beklenen en tehlikeli bölge olan Tekirdağ - Silivri fayının yaklaşık 5 kilometre yanında yer alıyor. Ancak TPAO yetkilileri, deponun depremden etkilenmeyeceğini savunarak, "Bu büyük kaya bloku yerinden oynasa bile içinden doğalgaz sızmaz" diyor.

2.5 KİLOMETRE AÇIKTA
1988'de keşfedilen kayalık sahada, denize kurulan platformla sondaj yapıldı. 1997'de de üretime geçildi. Bugüne kadar 1.6 milyar metreküp doğalgaz çıkarıldı, 1.6 milyar metreküp doğalgaz daha bulunuyor. Şimdi bu büyük kayalık, depolama alanı olarak kullanılacak. Sahilden 2.5 kilometre açıkta, 25 kilometrekarelik alanı kapsayan yeraltı depolarının maliyeti ise 130 milyon dolar olacak. Deniz tabanının 1450 metre aşağısında yer alan doğal depoda bugüne kadar 5 kuyu açıldı. Karadan yapılan sondaj işlemiyle 6 kuyu daha açılacak. Doğalgaz toplam 11 kuyuda depolanacak. Rusya'dan ithal edilen yıllık 16 milyar metreküp doğalgazın yüzde 10'u da Silivri Ali Paşa köyünde kurulacak tesisten bu depolara aktarılacak.

41. KUYU GELİYOR
TPAO Trakya Bölge Müdür Vekili Ekrem Özcan'ın verdiği bilgiye göre, Trakya'daki 40 kuyudan günde 950 bin metreküp doğalgaz üretiliyor. Bu rakamın yılın ikinci yarısında 1.2 milyon, yıl sonunda da 1.5 milyon metreküp olması planlanıyor. Silivri'nin Beyciler köyünde bulunan 200 milyon metreküp rezerve sahip 41. kuyu olan Çayırdere de birkaç ay içinde hizmete girecek.

İkinci depo da Tuz Gölü'nde olacak
TPAO Silivri Kuzey Marmara Doğalgaz Proses Tesisleri Üretim Şefi Süleyman Çalık, doğalgaz deposu olarak kullanılacak bu kayalık sahanın, deprem beklenen fay hattına birkaç kilometre mesafede olmasının tehlike yaratmadığını vurguladı. TPAO Trakya Bölge Müdür Vekili Ekrem Özcan da, "Silivri açıklarındaki bu kayalık sahada nisan ayından ekim ayı sonuna kadar depolama yapabileceğiz. Geriye kalan 5 ayda gerekirse bu sahadan ihtiyaca göre doğalgaz çekip kullanıma verebileceğiz. İkinci doğalgaz deposunun ise Tuz Gölü'nde yapılması planlanıyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fay-hattinin-yanina-dogalgaz-deposu-_5112.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!