Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fikirtepe’de Fiyatlar İkiye Katlanacak

Beş yıl önce kentsel dönüşüm kapsamına alınan Fikirtepe’de çalışmalar hızlandı. 35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alanın inşa edileceği bölgede 18 milyar dolarlık değer oluşacak. Uzmanlar konut fiyatlarının proje tamamlandığında yüzde 100 artacağını ön görüyor.

yapi.com.tr
Fikirtepe’de Fiyatlar İkiye Katlanacak

2010 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen, 2014 yılına kadar müteahhitler ve kat malikleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle yeterli düzeyde ilerleyemeyen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi, 2014'ten bu yana ivme kazanarak ilerliyor. EVA Gayrimenkul Değerleme'nin araştırmasına göre 2017 tamamlanması beklenen büyük projelerin bugünkü metrekare birim fiyatları 7 bin lira 10 bin aralığında iken, projelerin tamamlanmasıyla birlikte bir yılda yüzde 100 değerleneceği öngörülüyor.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nin Türkiye'nin önemli dönüşüm projelerinden biri olduğunu ifade eden EVA Gayrimenkul Değerleme uzmanları Öznur Özdemir ve Öznur Aydın, tamamlandığında modern ve düzenli şehircilik anlayışının önemli bir örneği olarak sadece Kadıköy'ün değil, İstanbul'un en seçkin semtlerinden biri haline gelmesinin planlandığını kaydetti. Fikirtepe'nin proje alanı olarak seçilmesinin bir başka önemli nedeninin avantajlı konumu olduğunu dile getiren uzmanlar,  Kadıköy ve E5 güzergahı gibi Anadolu yakasının merkezi iş alanlarına yakın olması ve tüm ulaşım akslarının kesişme noktasında yer almasının bölgeyi cazip hale getirdiğini vurguladı.

Süreç hızlandı

Kentsel dönüşüm alanı ilanıyla birlikte birçok şirketin bölgeye akın ettiğini, bölge halkının da beklenen değer artışı karşısında umutlandığını belirten uzmanlar, ancak müteahhitlerle kat maliklerinin uzun süreli anlaşmazlıkları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediye arasındaki yetki karmaşasının süreci tıkadığını, 2014 başında ise Bakanlığın bölgedeki işleyişe hız kazandırmak için yetkilerini tekrar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devretmesiyle sürecin birden hızlandığına dikkat çekti. Uzmanlar, bu tarihten sonra yıkım ve temel atma törenlerinin ivme kazandığını belirtiyorlar.

Söz konusu projelerde bugün için ortalama konut satış birim değerlerinin 7 bin ila 10 bin metrekare aralığında olduğunu söyleyen uzmanlar, konut ağırlıklı olan kentsel dönüşüm projesi dahilindeki az sayıda ticari taşınmazlar için ise henüz oluşmuş bir ortalama satış değerinden bahsedilemediğini belirtiyor. Uzmanlar, 2017 yılı itibariyle projelerin hayata geçirilmesi ve projelerin kendilerini kanıtlayabilmeleri halinde bugünkü birim değerlerin iki katına kadar artış yaşanabileceğinin altını çiziyor.

133 hektarlık dev dönüşüm alanı

Fikirtepe, Eğitim, Dumlupınar ve Merdivenköy mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi 2010 yılında İBB tarafından gündeme getirildi. 2011 başında bölgeye yüzde 10 ila yüzde 80 arasında imar artışı getiren planın İBB Meclisi'nce onaylandı. Ancak kentsel dönüşüm sürecinde yıkım ve tahliye işlemlerinin aksaması nedeniyle 2010 yılından 2014'e kadar ciddi aşama kaydedilemedi.  Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Proje alanı 57 yapı adası bulunyuor ve yaklaşık 133 hektarlık bir alanı kapsıyor. Proje öncesinde dönüşüm alanında 100.000'e yakın nüfus, yaklaşık 6 bin 500 bina ve 25 bin bağımsız bölüm yer alırken, proje tamamlandığında yaklaşık 50 bin bağımsız bölümde 150 bin nüfusa ulaşılması bekleniyor. Uzmanlar, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak sürdürülebilir yaşam için gerekli bakımevi, gezi parkları, okul, sağlık kurumu, kütüphane, otopark, alışveriş alanları, sinema gibi sosyal donatıları içinde barındıran bir dönüşüm projesi olarak hazırlandığını kaydediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepede-fiyatlar-ikiye-katlanacak_152158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!