Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fırat Dünyanın En Kalın Borusunu Üretti

İstanbul'un beklenen su sıkıntısını önlemek, Asya ve Avrupa yakalarındaki su ihtiyacını dengeli karşılamak üzere İSKİ tarafından gerçekleştirilmekte olan yatırımlarda, "Boğaz Geçişi", Fırat'ın Dünyada ilk kez ve özel olarak ürettiği, 16 bar basınca dayanıklı 1200 mm çapındaki PE 100 borular ile çözüme kavuşuyor.

yapi.com.tr
Fırat Dünyanın En Kalın Borusunu Üretti

stanbul'un beklenen su sıkıntısını önlemek, Asya ve Avrupa yakalarındaki su ihtiyacını dengeli karşılamak üzere İSKİ tarafından gerçekleştirilmekte olan yatırımlarda, "Boğaz Geçişi", Fırat'ın Dünyada ilk kez ve özel olarak ürettiği, 16 bar basınca dayanıklı 1200 mm çapındaki PE 100 borular ile çözüme kavuşuyor.

İSKİ tarafından Melen Çayı'ndan Ömerli Barajı'na getirilen içme suyu, Fırat'ın ürettiği dünyanın en kalın borularıyla Salacak-Sarayburnu arasını deniz dibinden aşıyor. Buradan, İSKİ'nin Yenikapı Tesisleri'ne iletilecek ve Avrupa yakasına her gün 300 bin metreküp ek su pompalanacak.


"Boğaz Geçiş Projesi" için özel olarak geliştirilmiş 3. jenerasyon LS sınıfı polietilen 100 hammaddesinden 16 bar işletme basınç dayanımlı, 1200 milimetre çapında özel borular üretildi. Boruların et kalınlığı bu çap için Dünyanın en yüksek et kalınlığı olan 110 milimetre. Servis ömürleri en az 100 yıl. Malzeme yorulması 100 yıldan sonra başlamakta. PE 100 boru, 0,955 gr/cm3 yoğunluğa sahip suda batmayan malzemeden üretilmektedir ve bu projede, boruların deniz dibinde tutulması boru üzerine monte edilen beton bloklar ile sağlanmaktadır.

Üretilen her boru 13 metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 ton ağırlığında... Toplam uzunlukları 4.000 metre olan proje boruları, Avrupa'nın en büyük beş plastik üretim kompleksinden biri olan Fırat'ın Büyükçekmece Tesisleri'nde Türk mühendisleri ve işçileri tarafından üretildi.
16 bar basınca dayanıklı ve 1200 milimetre çapında polietilen boruların bu kalınlıkta üretilmesi dünyada ilk kez gerçekleştirildi.

Üretilen borular İSKİ-Sarayburnu Şantiyesi'ne karadan nakledildi ve şantiye ortamında Fırat'ın mühendis ve teknisyenleri tarafından alın kaynakları yapıldı. "Alın kaynak" yöntemi ile birleştirilen PE 100 borular, 52 şer mt'lik kümeler halinde ve yan yana iki hat olarak Sarayburnu - Salacak arasına döşeniyor. Boruların Boğaz'a döşenmesi gemilerle yapılan "deniz altı çekim yöntemi" ile gerçekleştiriliyor. Borular, beton bilezikler ile Boğaz'ın 50 metre derinliğine sabitleniyor. Üretmiş olduğumuz "dünyanın en kalın boruları" sayesinde İSKİ'nin "Boğaz Geçiş Projesi" hem yapım zamanından hem de maliyetinden yüklü bir tasarruf sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/firat-dunyanin-en-kalin-borusunu-uretti_57481.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!