Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Foça’da Ekoköy Tartışması

İzmir Foça'da ekoköy adı altında villa kent inşa ediliyor. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Dr. Hakan Çakıcı, projenin bölgedeki tarım arazilerini yok edeceğine vurgu yaptı.

yapi.com.tr
Foça’da Ekoköy Tartışması

Tarım arazilerinin hızlı yapılaşmaya açılmasında ön plana çıkan yöntem “Ekolojik Tarım Turizmi” oluyor. İzmir’in Foça İlçesi Fevzi Çakmak Mahallesi’nde, “Hayallerinizin ötesinde bir köy sizi bekliyor” başlığı ile satışa sunulan “Ekolojik Tarım Turizmi” adı altında tarım arazilerinde yapılaşmanın önünü açan projeye, meslek odalarından, yerel yöneticilerden tepkiler yükseliyor. 

Evrensel'den Ramis Sağlam'ın haberine göre; tarım alanlarının tarım dışı kullanım sorunu olduğunu belirten Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Dr. Hakan Çakıcı, özellikle ekoköy tanımlamasının farklı amaçlarla, tarım dışına çıkarıldığını söyledi.

Ekoköy projelerinin özellikle marjinal tarım arazilerinin olduğu bölgelerde doğru amaçla kullanılması gerektiğini ifade eden Çakıcı, “Tarım amaçlı tesis, sera gibi alanların villalara dönüştürülerek kelime anlamı saptırılmaya çalışılıyor. Foça’daki projeye baktığımızda ‘Ekoköy’ tanımına kesinlikle uymayan bir proje diye tanımlayabiliriz. Proje özelinde, Tarım İl Müdürlüğü tarafından marjinal tarım alanı olarak tanımlanarak onay verilmiş. Tarım dışına çıkarılan bütün projeler için 2 yıl içinde onaylanması gerekirken bu proje onaylanmadığı için tekrar onay alınması gerekiyordu. Fakat onay alınmamış proje için Tarım İl Müdürlüğüne başvurulmayarak, Foça Belediyesi’nden bir belge alınmış. Tarım dışına çıkarılan arazilerde yaşanılan diğer bir sorun da alanın Tarım Bakanlığının denetimi dışına çıkmasıdır. Foça Belediyesi de Tarım İl Müdürlüğü de konuyu takip etmemiş. Fakat bu projede imar notlarına ve marjlarına uyulmamış.” diye konuştu.  

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Dr. İlker Kahraman ise uygulamanın tarım arazilerindeki yapılaşmanın legalleştirilmesi olduğunu söyledi. Kahraman, “Ekolojik Tarım Turizmi Plan Notunda ‘bu alanlarda hiçbir surette arazinin doğal yapısını bozacak şekilde hafriyat yapılamaz’ denmektedir. Oysa her parselde 10 ayrı sera yapmak isteği sebebi ile çok ciddi hafriyat yapılacaktır, yapılmaktadır. Bu durum, vaziyet planından da anlaşılmaktadır. O halde proje nasıl ruhsat almıştır? Ruhsatın ivedilikle iptal edilmesi gerekmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ruhsat yetkisinin Foça Belediyesi’nde olduğunu belirtmektedir. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyelerinin yürüttüğü uygulamalarda denetleme yetkisinin ve sorumluluğunun olduğunun bir kez hatırlatmak isteriz.” dedi. 

“Proje ekoköy değil rant projesidir”
Foça Belediye Meclis Üyesi Yüksek Mimar Ercüment Kuyumcu ise “Meranın bütünlüğü bozulmuş, İl Tarım Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan inceleme sonucu arazinin vasfı değiştirilmiştir. Kuru marjinal tarım arazisine dönüştürülen alan büyük bir meradan koparılmıştır. Çok açık ki burası ekoköy projesi olmaktan çok uzaktır. 510 dönümlük arazi 35 dönümler halinde 14 parsele bölünerek, 14 otel ve 140 civarında villa yapılması planlanıyor. Sera evleri iki kat yüksekliğinde eklenen 50 metrekare depo ile seranın toplamı 328 metrekareye çıkıyor. Bugünkü rakamlarla 1 milyar 800 milyonluk rant söz konusudur. Bu proje ekoköy değil rant projesidir." dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/focada-ekokoy-tartismasi_200360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!