Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Foster + Partners’dan Dublin’de Otel İnşaatı

Dünyanın en büyük tasarım firmalarından biri olan Foster and Partners, Dublin şehir merkezinde yer alan Clarence Hotel’in iyileştirme ve büyütme çalışmalarını üstlendi.

yapi.com.trbr/> Dünyanın en büyük tasarım firmalarından biri olan Foster and Partners Dublin şehir merkezinde yer alan Clarence Hotel’in iyileştirme ve büyütme çalışmalarını üstlendi.Rıhtıma bakan ön cephesinin restorasyon çalışmasının yanında Foster mimarisinin alışılageldik özelliklerinden olan duyarlı teknolojik eklemelerle epeyce çehre değiştirecek Clarence Hotel, Dublin’in simgelerinden biri olmaya şimdiden aday gözüküyor.

Projenin ilgi odağı olacak nokta ise, roof katında yer alacak, “gökodası”nı ve kent manzarasına hakim terası içine alan, binalar arasındaki geçişi sağlayacak heykelimsi “gökçelen” kısmı.

Yeni bir kent düzenlemesini de kapsayan proje, “yağmurlu Ibiza” olarak adlandırılan Dublin’in eğlence ve kültürel etkinlik semti Temple Bar civarındaki dinamik sokakta yer alıyor. Zemin katında yer alan restoran, mağaza, kafe ve barlarıyla otel, hem Wellington Limanı hem de güneyden Essex Street tarafından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olacağa benziyor.Otelin yenilenmesi projesi aynı zamanda aşamalı bir sürdürülebilirlik ilkesine de sahip. Bu ilke kapsamında, çevreye duyarlı otelin içinde yer alan spa ve konferans merkezlerine enerji sağlamak adına, doğal ışık ve havalandırmanın maksimum düzeyde kullanılması düşünülüyor. Sadece rıhtıma bakan cephelerin ve koruma altında olan ek binaların tutma duvarıyla çevrileceği otelin, Octagon Bar kısmının meşe lambrileri bu proje dahilinde yeniden kullanıma açılacak.

Dünyanın önde gelen modern proje mimarlarından Lord ünvanlı Norman Foster “Güvenilir bir kent uygulaması kapsamında, Clarence Hotel’in iyileştirme planı mimari ve yapısal açıdan son derece heyecan verici bir proje. Temple Bar’ın nehir cephesine yeniden hayat verecek bu proje aynı zamanda Dublin siluetine de çok şey kazandıracak “ diyor.


Kaynak : http://www.irish-architecture.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/foster-partnersdan-dublinde-otel-insaati_51033.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!