Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

FT: Tüpraş'ın 10 Talibi Var

Özelleştirme ihalesi yaklaşan Tüpraş, aralarında Rus Lukoil'den İngiliz BP'ye kadar bir çok yerli ve yabancı grubun ilgisini çekiyor. Türk tali

Dünyab>Özelleştirme ihalesi yaklaşan Tüpraş, aralarında Rus Lukoil'den İngiliz BP'ye kadar bir çok yerli ve yabancı grubun ilgisini çekiyor. Türk taliplerin yabancı ortak arayışında olduğu söylenirken, teklif vereceğini bildiren Rus Tatneft'in, ihaleye Rus petrolcülük devi Lukoil ile birlikte gireceği tahmin ediliyor.
Financial Times gazetesinde yer alan bir makalede Tüpraş özelleştirmesinin, aralarında Rusya'dan Yukos ve Sibneft'in de bulunduğu yerli ve yabancı 10 kadar grubun ilgisini çektiği ifade edildi.

Yüzde 66'sı için 1.5-2 milyar dolar arasında fiyat oluşması beklenen Tüpraş için yerli-yabancı 10 grubun teklif vermesinin beklendiğini yazan FT, bunlar arasında yeni birleşen Yukos-Sibneft'in Türk OYAK ile oluşturduğu konsorsiyumun ve İngiliz BP ile Rus TNK ortaklığının bulunduğunu kaydetti. Lukoil-Tatneft'in de ortak teklif vermek için müzakerelerde bulunduğu iddiası FT'de de yer aldı.

Gazete, Türk yatırımcılar arasında ise Koç ve Sabancı Grupları ile ülkenin akaryakıt pazarının üçte birini elinde tutan Petrol Ofisi'nin olduğunu bildirdi.

Bu arada yatırım bankerlerine dayanarak 'Türk yatırımcılardan hiçbirinin tek başına teklif vermeye yetecek kaynağa sahip olmadığını' belirten FT, bu grupların yabancı ortak arayışı içinde olduklarını yazdı.

Uzmanlar, Tüpraş'la ilgilenen ve şirketin mali tablolarını görebilmek için başvuran şirketlerin tamamının teklif vermeyebileceğine de dikkat çekiyorlar.

"Tatneft tek başına alamaz, Lukoil'le birlikte girer"

Öte yandan, Rus doğalgaz ve petrolcülük şirketi Tatneft'in, özelleştirme sürecindeki TÜPRAŞ'ı tek başına satın almaya gücünün yetmeyeceği, bu nedenle ülkenin en büyük ikinci petrol şirketi Lukoil ile birlikte almayı planladığı öne sürüldü.

Tatneft'in geçtiğimiz haftalarda, özelleştirilecek TÜPRAŞ'ı satın almak için teklif vereceği yönündeki açıklaması üzerine yapılan yorumlar devam ediyor. Rusya'nın en önemli gazetelerinden Pravda'da yer alan bir makalede, Tatneft'in halihazırda 800 milyon dolar borcu bulunduğu ve yıllardır bitiremediği Nizhnekamsky petrol rafinerisinin inşaatının devam ettiği ifade edilirken, şirketin TÜPRAŞ'ı satın almak için en azından 1.5 milyar doları yalnız başına çıkarmasının mümkün olmadığına dikkat çekildi. Tatneft'in ihale için bir ortaklık oluşturmayı planladığını yazan gazete, bu arada Rusya'nın petrolcülük devlerinden TNK ve Lukoil'in de Tüpraş'la ilgilendiklerinin duyulmasının tesadüf olamayacağını ifade etti.

Yıllarca Rusya'nın en büyük petrol şirketi olan Lukoil'in ünvanını Yukos'a kaptırdığını hatırlatan Pravda, şirketin yine en büyük olmak için harekete geçtiğini, genişleme stratejisi çerçevesinde Tüpraş'ı almak için Tatneft'le birlikte hareket etmesinin muhtemel olduğunu yazdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ft-tuprasin-10-talibi-var_5552.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!