Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

FU Gayrimenkul Danışmanlık'a ABD'den Ortak Geldi

Küresel krize rağmen Türkiye yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Merkez Bankası eski Başkan Yardımcılarından Zekeriya Yıldırım'ın ortakları arasında olduğu FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık'a ABD'den ortak geldi. ABD'li First Amerikan Corparation bünyesinde tapu sigortaları ve ve tapu işlemleri alanında faaliyet gösteren First

Referans GazetesiKüresel krize rağmen Türkiye yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Merkez Bankası eski Başkan Yardımcılarından Zekeriya Yıldırım'ın ortakları arasında olduğu FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık'a ABD'den ortak geldi. ABD'li First Amerikan Corparation bünyesinde tapu sigortaları ve ve tapu işlemleri alanında faaliyet gösteren First Title PLC, FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık'ın yüzde 38'ini satın aldı. Zekeriya Yıldırım, First Title'ın 100 yılı aşkın süredir mülkiyet ve tapularla ilgili riskler alanında hizmet veren bir kuruluş olduğunu belirterek "Böylesi bir kriz ortamında First Title'in Türkiye'de yatırım yapması ve FU'ya yüzde 38 ortak olması yabancı sermaye iştahının devam ettiğinin de bir göstergesidir" dedi.

First Title Türkiye Genel Müdürü Mustafa Özdemir de FU Gayrimenkul ile ortaklıklarının iki hafta önce gerçekleştiğini belirterek "Bu ortaklık ABD'de mortgage sisteminden kaynaklanan uluslar arası finansman krizinin derinleştiği bir dönemde First Title'ın FU'ya ortaklık kararı almasında Türkiye ekonomisine duyduğu güvenin yanı sıra Türkiye gayrimenkul piyasasının gelişme potansiyeline olan inancı da etkili oldu" açıklamasını yaptı.
    
Türk bankaları balo işlere girmedi

Yıldırım, ortaklığın kamuoyuna duyurulması amacıyla yapılan basın toplantısında küresel kriz ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Küresel piyasalarda yaşanan krizin başladığı nokta ile geldiği nokta arasında büyük bir fark olduğunu söyleyen Yıldırım, "Türkiye kriz ortamı içinde kitle psikolojisine kapılıp kendini topuğundan vurmazsa bu krizden çok daha güçlenerek çıkar" dedi.  Yıldırım, dünyada yaşanan krizin likidite kaynaklı olmadığını, bankalar arasındaki güven krizinin yoğunlaşmasının krizde önemli etken olduğunu söyledi. Ağustos sonu itibariyle Türkiye bütçesinin fazla verdiğini, enflasyonda kısmi yükselişler olmasına karşın enflasyonun tek haneli rakamlarda olduğu belirterek, şöyle dedi:

"Dünyada krizin kaynağı olan bankalar. Türkiye'de ise bankalar çok sağlam durumda. Yasal olarak yüzde 8 düzeyinde sermaye yeterliliği şartı olmasına karşın BDDK'nın da baskısıyla bizde bu rasyo yüzde 12 gibi çok iyi düzeyde. Türk bankalara Amerikan ve Avrupalı bankalar gibi balon işlere girmedi. Batılı bankalarda aktif kalitesi nerdeyse buharlaşmış durumda. Türk bankaları ise aktif kalitesinde iyi. Bir banka aktif kalitesi bozulunca batar zaten" dedi. 

Küresel kriz ortamynda anlyk, günlük dederlendirmelerden kaçynmak gerektidinin altyny çizeren Yıldırım, konut kredileri ve mortgage pazarynyn Türkiye'de büyümesini sürdüreceğini söyledi. Yıldırım, "Krizin sürekli telaffuz edildiği geçen bir yılı aşkın sürede Türkiye'de konut kredileri büyümeye devam etti. Haziran 2008 sonuyla toplam bireysel krediler 75 milyar YTL'ye çıkarken, bu rakamın 36 milyar YTL'si konut kredileri oldu. Mortgage kredisi kullanan kişilerin sayysy da 567 binden 730 binlere ulaşty. Türkiye'de konut sahipliği oranı Avrupa'ya göre yüksekte. Türkiye'de 16 milyon hane var. Bu rakamın dörtte biri konut sahibi olsa mortgage pazarının 4-5 milyon kişiye hizmet verebilir hale geleceği açık".
    
First Title'ın yıllık geliri 8.5 milyar Dolar

First Title'ın tapu sigortaları ve tapu işlemleri konusunda faaliyet gösteriyor. Şirket 1889 yılında kurulan First American Corporation'un bünyesinde yer alıyor. First American Corp'un 2006 sonu itibariyle dünyada 2 bin 100'den fazla ofisi ve 8.5 milyar dolar yıllık geliri bulunuyor.

FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık ise Türkiye'de 75 ili kapsayan bir ağ üzerinden 159 hukuk bürosu ve 288 avukat kapasitesi ile hizmet veriyor. Şirket, tapu inceleme ve güvence sistemleri geliştirmede 10 banka ve çok sayıda finans kuruluşu ile çözüm ortağı olarak çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fu-gayrimenkul-danismanlika-abdden-ortak-geldi_64145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!