Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fuar Yeraltı Otoparkı Planı Yargıdan Döndü

İzmir 1. İdare Mahkemesi, bir grup avukat ve meslek odasının açtığı davayla yürütmesi durdurulan Kültürpark'a yapılacak yeraltı otoparkı planını iptal etti.

Yeni Asır Gazetesi
Fuar Yeraltı Otoparkı Planı Yargıdan Döndü

b>İzmir 1. İdare Mahkemesi, bir grup avukat ve meslek odasının açtığı davayla yürütmesi durdurulan Kültürpark'a yapılacak yeraltı otoparkı planını iptal etti.

Mahkeme heyetini de bölen kararda, Başkan Kudret Ulutürk ile üye Esin Tan, yapılan planların şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, imar ve koruma mevzuatına ve kamu yararına uygun bulunmadığını belirtti. Aynı görüşte olmayan ve karşı oy kullanan üye Tarık Özdirek ise planın, planlama ilkeleri ve kentsel gereksinimlere uygun olduğunu savundu.

590 araçlık

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 2006'da hazırlanan Stratejik Planlama Projesi kapsamında, Kültürpark'a 590 araçlık yeraltı otoparkı yapımına karar vermişti. Ancak Kültürpark'ın doğal yapısının bozulacağını iddia edip yeraltı otoparkına karşı çıkan bir grup avukat ve meslek odası, Kültürpark'a yeraltı otoparkı yapmaya olanak sağlayan imar planı değişikliklerinin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı. Karşı çıkılan otoparkın 590 araç için planlandığını belirten hukukçular, İzmir'de halen 742 bin araç bulunduğunu ve yeraltı otoparkının bu sorunun çözümü olamayacağını, belediyenin öncelikle trafik sorununu halletmesi gerektiğini savundu.

Büyükşehir Belediyesi avukatları ise, yeraltı otopark planlarının, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na bildirildiğini ve herhangi bir itirazın olmadığını ifade ettiler. Konu, mahkeme koridorlarına taşındı.

Davaya bakan ve önce yürütmenin durdurulması kararı veren İzmir 1. İdare Mahkemesi, önceki gün de, Kültürpark'a yeraltı otoparkı yapılmasını öngören planı iptal etti. Davanın taraflarına postayla gönderilen 10 sayfalık iptal kararında bir üye karşı oy kullandı. Kararda, dava konuşu işlemin, oyçokluğuyla iptaline karar verildiği yazıldı.

'Temyize gideceğiz'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, karar hakkında şu açıklamada bulundu: "Dava sonucu geldi. Mahkemenin verdiği kararı belediyenin hukukçularıyla değerlendirdik. Biz o konuda haklı olduğumuza inanıyoruz. Kararı Danıştay'da temyiz edeceğiz. Hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Yargıdan çıkacak sonuca saygılıyız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/fuar-yeralti-otoparki-plani-yargidan-dondu_59494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!