Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Galata Mevlevihanesi Onarılıyor

“Divan Edebiyatı Müzesi” olarak hizmet veren Galata Mevlevihanesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve FİBA Holding tarafından restore ediliyor. Bü

NTV-MSNBC
Galata Mevlevihanesi Onarılıyor

Divan Edebiyatı Müzesi” olarak hizmet veren Galata Mevlevihanesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve FİBA Holding tarafından restore ediliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, restorasyon çalışmalarını basına tanıtmak amacıyla Galata Mevlevihanesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 1491 yılında inşa edilen ve yüzyıllar boyunca hizmet veren mevlevihanenin bakımsız ve onarıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Başkan Topbaş, kendisinin Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde, mülkü Vakıflar Genel Müdürlüğü, işletmesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan mevlevihanenin belediyeye verilerek restore ettirmek istediklerini, ancak bunun mümkün olmadığını kaydederek, o dönemde Hüsnü Özyeğin’e konuyu ilettiğini ve onun da “bu işi yapacaklarını” söylediğini bildirdi.

Yaklaşık 6-7 ay süren görüşme ve prosedürlerin ardından Galata Mevlevihanesi’nin FİBA Holding ile Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmesinin belli olduğunu dile getiren Topbaş, “Burası Türkiye için önemli bir kültür abidesi. İnsanlara kucak açan, ‘ne olursan ol gel’ diyen bir anlayışın mekanı. Dünyada pek çok insan da bu mistik çağrıya kulak veriyor” dedi.

“İstanbul’da binlerce hayırsever insanın çıkıp ‘Bu eseri biz onarıyoruz’, ‘Okul, hastane yaptırmak istiyoruz’ demesini beklediklerini” vurgulayan Topbaş, “bu ülkede kazanıp arkasında hayır bırakmak isteyenlere her türlü desteği vermek için kapılarının açık olduğunu” sözlerine ekledi.

BİRKAÇ AY İÇİNDE BAŞLANACAK
Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Özyeğin de, Galata Mevlevihanesi’nin, sadece İstanbul’un ya da Türkiye’nin değil, dünyanın önemli bir kültür mirası olduğunu anlatarak, mekanı gezdikten sonra restorasyonu için karar verdiklerini söyledi.

Beyoğlu’nda Osmanlı döneminden kalma önemli bir eser olan Galata Mevlevihanesi’nin restorasyonu için çalışmalara başladıklarını ve önemli mimarlarla çalıştıklarını ifade eden Özyeğin, restorasyon için rölevelerin hazırlandığını, birkaç ay sonra da restorasyona başlanacağını bildirdi. Özyeğin, “Yaklaşık 3 yıl sürecek restorasyonun bütçesi 1 milyon doları aşabilir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galata-mevlevihanesi-onariliyor_20777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!