Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GAP Barajları Yük Taşımacılığına Yardımcı

GAP Bölgesi’nde inşa edilen barajların, yalnız enerji ve tarımsal amaçlı nitelikleri ile değil, yük taşımacılığında düşük ulaşım maliyeti ve zaman

Ticaret Gazetesib>GAP Bölgesi’nde inşa edilen barajların, yalnız enerji ve tarımsal amaçlı nitelikleri ile değil, yük taşımacılığında düşük ulaşım maliyeti ve zaman tasarrufu sağlaması ile de bölgenin ekonomik gelişmesine katkıda bulunduğu belirtildi.

Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan “GAP’ta Ulaşım” konulu rapordan derlenen bilgiye göre, Kahta- Siverek arasındaki yük ve yolcu taşımacılığı her gün gerçekleştiriliyor. GAP Bölgesi’nde 5 bin 636 kilometresi devlet, 29 bin 280 kilometresi köy yolu olmak üzere, 34 bin 916 kilometre yol ağı bulunuyor. Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu’nun 80 kilometrelik bölümü, GAP Bölgesi içinde kalıyor.

Türkiye devlet ve il yolu ağının yüzde 9.2’si, köy yollarının ise yüzde 10.1’i bölgede bulunuyor ve köylerin yüzde 98’inin anayol ağına bağlantısı tamamlandı. Gaziantep Çevre Yolu ile birlikte 196 kilometrelik Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu, GAP’ın ulaşım ana arterini oluşturuyor. Bölgede Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt ve Şanlıurfa olmak üzere 7 ilde havaalanı bulunuyor, Şanlıurfa’nın kuzeyinde ise GAP Uluslararası Havaalanı’nın inşaatı devam ediyor.

Bölgede, demiryolu bağlantıları güçlendirilerek, karayolundaki trafik yükünün azaltılması amacıyla, tarıma dayalı sanayi ürünlerinin ve fosfat madeni, kömür gibi kuru yüklerin demiryoluyla taşınması ve böylece bölgesel ekonomik gelişmenin hızlandırılması amaçlanıyor. Ancak bugüne kadar 137 kilometrelik Güney Demiryolu Projesi’ne yönelik gelişme olmadı.

Ağırlıklı olarak Mardin Serbest Bölgesi’ne hizmet vermesi amaçlanan demiryolu projesi ise ülkenin makro ekonomik durumu ve Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde kaydedilecek gelişmelere paralel yürütülecek.

Mersin ve İskenderun limanları, bölgenin ana ithal ve ihraç kapıları olarak öngörülüyor. GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nce yapılan çalışmalarla mevcut limanların kapasiteleri ve gerekli yan tesis ihtiyaçları incelendi. Yaptırılan ulaşım ve altyapı planı ile ulaşım sistemi içerisinde, konteyner taşımacılığı ve Şanlıurfa, Gaziantep, Batman, Diyarbakır, Kızıltepe, Cizre, Viranşehir ve Adıyaman merkezlerinde konteyner terminalleri programlandı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gap-barajlari-yuk-tasimaciligina-yardimci_2557.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!