Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GAP'ı Biraz Zor Bitiririz...

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), başlangıcının 15'inci yılında ikinci bir revizyonu gerektirir duruma düştü. 15 yılda 16,6 milyar dolar harcana

Hürriyet
GAP'ı Biraz Zor Bitiririz...

b>Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), başlangıcının 15'inci yılında ikinci bir revizyonu gerektirir duruma düştü. 15 yılda 16,6 milyar dolar harcanan projenin 2005'ten 2010'a alınan bitişinin gerçekleşmesi için 6 yılda 14.4 milyar dolar kaynak ayrılması gerektiği bildirildi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, bu yıl projeye 818 trilyon lira ödenek ayrıldığını belirterek, "Projenin bitmesi için 14.4 milyar dolar gerekiyor. Aynı oranda ödenek ayrılmaya devam edilirse 2010 yılında bitirilmesi mümkün görünmüyor" dedi.

1989 yılında başlayan projeye 32 milyar dolar harcanmasının tasarlandığını, gelinen noktada 16.6 milyar dolarlık harcama yapılarak yüzde 52 parasal gerçekleşmede kalındığını belirten Özgül, krizler nedeniyle 2005 olan bitiş tarihinin 2010'a revize edildiğini anımsattı. Bu sene ayrılan 818 trilyon liranın son dört yılın en yüksek rakamı olduğunu ifade eden Özgül, bunun kamu yatırımları içinde yüzde 6.7'lik pay anlamına geldiğini söyledi. Son döneme kadar enerji yatırımlarına ayrılan payın tarıma ayrılan payın iki katı olduğunu vurgulayan Özgül, sektörler bazında şu değerlendirmeyi yaptı:

TARIMDA SINIFTA KALINDI:

"Enerjide gerçekleşme çok iyi. Barajlarda Ilısu ve Cizre dışında hepsi tamamlandı. Bunlar da tamamlandığında enerji yatırımları tamamlanmış olacak. Bugün itibariyle enerjideki gerçekleşme yüzde 73. Tarım sektöründe maalesef gerçekleşme çok düşük; yüzde 13. Ana sektör, lokomotif sektör tarım aslında, bölgedeki gelişmeyi sağlayacak tetikleyecek. Barajlara ayrılan pay nedeniyle böyle oldu."

Bundan sonra projenin tarım ayağına önem vereceklerini, yurtdışı kaynaklı sulama projelerini yaşama geçireceklerini kaydeden Özgül, sanayide yerel girişimciliğin geliştirilmesi ve istihdamın artırılmasının da ana hedefleri olacağını söyledi. Girişimci Destekleme Merkezleri ile son iki yılda 40 milyon dolara yakın yatırım yapıldığını ve ağırlığın KOBİ'lerde olduğunu belirten Özgül, KOSGEB ile işbirliği yaparak yalnızca Mardin'de 1 trilyon lira civarında destek sağladıklarını bildirdi.

KOBİ'LERE İRAN GEZİSİ:

Yine KOSGEB ile birlikte İran başta olmak üzere komşu ülkelere KOBİ'ler için iş gezisi düzenleyeceklerini belirten Özgül, bölge yatırım rehberi hazırlayarak, GAP'ta yatırımın sağlayacağı avantajları yurt içi ve dışında iş dünyasına aktaracaklarını anlattı. Özgül, AB'nin sağlayacağı 2 milyonu hibe toplam 7,8 milyon euroluk krediyi de KOBİ'ler için harcayacaklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gapi-biraz-zor-bitiririz-_15270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!