Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gara Kilise, Bodrum’un Meryemana’sı Olacak

Muğla’nın Bodrum İlçesi Bitez Beldesi’nde bulunan 1800 yıllık Gara Kilise’nin kültür turizmine kazandırılması için geliştirilen proje tamamlandı. Gara Kilise’nin restorasyon sonrası Selçuk’taki Meryamara Kilisesi kadar önemli bir ibadet ve turizm merkezi olacağı belirtildi.

Hürriyet Gazetesi
Gara Kilise, Bodrum’un Meryemana’sı Olacak

b>Muğla’nın Bodrum İlçesi Bitez Beldesi’nde bulunan 1800 yıllık Gara Kilise’nin kültür turizmine kazandırılması için geliştirilen proje tamamlandı. Gara Kilise’nin restorasyon sonrası Selçuk’taki Meryamara Kilisesi kadar önemli bir ibadet ve turizm merkezi olacağı belirtildi.

Bitez’in Balcılar Mevkii’nde NF İnşaat ve Turizm Limited şirketi tarafından yapımı devam eden turistik tesisin sınırları içerisinde, özel mülkiyet alanında kalan 1800 yıllık Gara Kilise, 1986 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edildi. Kilisenin restorasyonu için proje hazırlandı. Proje çerçevesinde iki dönüm arazi içinde, mandalina ve zeytin ağaçları arasında, dev su kuyusu, su sarnıcı ve su kanalları bulunan 8 metre yüksekliğindeki kilisenin restorasyonu amaçlanıyor.

Bir ibadet odası, iki küçük yaşam odası bulunan kilesede çok iyi durumda taban mozaikleri bulunuyor. Projede mozaiklerin üzerinin camla örtülerek ışıklandırılması tasarlandı. Bitez Beldesi Belediye Başkanı Remzi Güngör, mozaikleri göz kamaştıran kilisenin başta komşu Yunanistan olmak üzere birçok ülkeden yabancı turistin ilgi odağı olacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gara-kilise-bodrumun-meryemanasi-olacak_51061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!