Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Garaj Kapısında Dünya Lideri Hörmann Türkiye’de de Liderliği Hedefliyor

Hörmann Türkiye Genel Müdürü Kanat Çaltepe ile 2004 yılında Türkiye’ye gelen firmanın hedefleri ve Türk yapı sektöründe garaj kapısının yeri üzerine görüştük.

yapi.com.tr/Tufan SAĞNAK
Garaj Kapısında Dünya Lideri Hörmann Türkiye’de de Liderliği Hedefliyor

örrmann Türkiye Genel Müdürü Kanat Çaltepe ile 2004 yılında Türkiye’ye gelen firmanın hedefleri ve Türk yapı sektöründe garaj kapısının yeri üzerine görüştük.

Hörmann markasını özetle tanıtabilir misiniz?
Hörmann yaklaşık kırk yılı aşkın bir süredir garaj ve sanayi kapısı sektöründe faaliyet gösteren bir Alman firmasıdır. Önce Almanya’da, daha sonra Hollanda, Fransa, Belçika, Amerika ve Çin’de olmak üzere toplam 26 tane fabrikası var. Her bir fabrika, ayrı bir ürün grubunu üretiyor. Yani her fabrika bir ürün üzerine uzmanlaşmış durumda. Hörmann’ın şu anda dünyada 25 ülkede kendi şirketi bulunuyor. Bunların içinde Türkiye’de yer alıyor. Ayrıca elli kadar ülkede de bayi ve distribütörlüklerle temsil ediliyor. Şu anda firmamız, kullandığı teknoloji ve cirosuyla, dünya çapında bu sektörde lider konumda. 5000’in üzerinde çalışanı ve 2006 itibariyle bir milyar Avro’yu aşkın cirosu bulunuyor. Faaliyette bulunduğu her ülkede ya pazar lideri ya da eş lider durumunda. Ürünlerini her zaman güvenlik ve kaliteyi ön planda tutarak ve bunu da en uygun fiyatlarla sunmayı ilke edinen bir firma. Türkiye’de ise 2004 yılına kadar ürünlerini bir distribütör ile piyasaya sundu. Bu tarihten sonra da firmanın kendisi, İstanbul merkezili olarak, % 100 Alman sermayesiyle Türkiye’ye geldi.

Türkiye’de şu an için üretiminiz yok değil mi?
Hayır. Bütün ürünlerimiz orijinal olarak Almanya’da üretilip buraya geliyor. Standart ölçüdeki garaj kapılarımızı depomuzda stokluyoruz. Satış sonrasında en fazla iki gün içinde teslim edip montajını gerçekleştiriyoruz. Sanayi tip kapılarda ise yerin özelikleri ve ölçülerine uygun olarak aldığımız siparişlere göre Almanya’da üretim yapılıyor. Üç ila yedi hafta içinde teslimatı ve montajı bitiriyoruz.

Türkiye’de sektör payınız nedir?

2004 yılına kadar, Türkiye Hörmann’ın Türkiye distribütörlüğünü üstlenen firma, bu ürünlerin pazara girişinde büyük katkılarda bulundu. Ancak özellikle firmanın kendisini Türkiye’ye gelmesiyle çok hızlı bir gelişim yaşadık. 2004’ten bu yana altı kat büyüdük. Hedefimiz burada da Hörmann’ı hak ettiği konuma getirmektir. Bunu da en kısa sürede gerçekleştireceğimize inanıyorum.

Türkiye’de, yapı sektörünün gelişimi konusunda firmanızın tutumu ve bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
Herşeyden önce Hörmann, bu sektörde faaliyet gösteren firmalar içinde, kendisi Türkiye’ye gelen ilk ve şu anda da tek firma. Bu da Hörmann’ın Türkiye’ye ne kadar ciddi baktığının ve Türk yapı sektörünü ne kadar desteklediğinin bir göstergesi. Dğer markalar şu anda halen distribütörler ya da bayiler aracılığıyla burada faaliyet gösteriyor.

Bildiğiniz gibi 1999’daki deprem ve 2000 yılındaki ekonomik krizden sonra inşaat sektörü ciddi anlamda bir durgunluk yaşamaya başlamıştı. Son üç-dört yıldır daha stabil hale gelen ekonomi sayesinde sektör faaliyetleri hızlandı. Hörmann’ın Türkiye’ye gelmesi de tam olarak bu döneme denk geliyor. Şu anda Türkiye’deki bayi yapılanmamızı tamamlayıp ürünlerimizi en doğru, en hızlı ve en uygun fiyatlarla yapı sektörünün hizmetine sunarak bu büyümeye katkıda bulunacağımıza inanıyorum.

Daha çok hangi gruptaki projelerden ürünlerinize talep var ve lüks konut yapımındaki artışın ürünlerinize olan talepte olumlu etkisi var mı?
Aslına bakarsanız, doğrudan bağlantılı gibi gözükse de konut inşasındaki artış ile kapı satışları arasında olması gerektiği gibi bir paralellik yok Türkiye’de. Çünkü bizde garaj kavramı henüz oturmuş değil. Dışarı çıktığımızda, istanbul gibi büyük metropollerde, çok kaliteli projeler görüyoruz. Ancak bu projelerde garajlara yeterli önem verilmiyor. 500 – 600 dairelik gibi çok sayıda konutun yer aldığı projelerde dahi en fazla bir kapalı garaja rastlıyoruz. Hatta çoğu zaman bunun yerine açık otopark alanları tercih ediliyor. Dolayısıyla artan konut projeleri yeteri kadar garaj ürünlerine yansımıyor. Diğer taraftan, endüstriyel tip ürünlerde, inşaat sektörünün hareketlenmesiyle ilgi artışının varlığı yadsınamaz bir gerçek. Hem Türk iş adamlarının, hem de yabancı firmaların yatırımları sonrasında endüstriyel tip kapılara olan talep ciddi anlamda artmış durumda. Ayrıca biz şuna inanıyoruz: Özellikle şehir içinde değil, şehir dışında gerçekleştirilmeye başlana konut projeleri, insanları biraz daha gürültüden uzaklaştırarak huzurlu ve sakin bir ortamda oturma anlamında destekleyecek. Böylelikle apartmandan çok müstakil tip evlere ya da daha az katlı ferah projeler yapılmaya başlanacak. Bu da garaj kapısı ürünlerine olan talebi arttıracaktır.

Yapı Fuarı hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?
Hörmann Ltd. Şirketi unvanıyla 2007 ile birlikte üç yıldır fuara katılıyoruz. Tabi daha önce distribütör firmamız da her yıl Yapı Fuarlarında yer alıyordu. Fuardan ana beklentimiz, Hörmann’ı Türkiye’de hak ettiği tanınabilirliğe ulaştırabilmek. Yani yapı sektöründeki herkesin aklında yer etmeyi ve bu isim arkasında hangi ürünlerin yer aldığını bilmesini hedefliyoruz. Ayrıca ilgi açısından oldukça hoşnutuz. Diğer taraftan bu fuar, Türkiye gibi büyük yüzölçümlü ve kalabalık bir ülkede, hızlı ve kaliteli hizmet verebilmek için sahip olmamız gereken, iyi organize olmuş sağlıklı bayi ağını oluşturabilmek adına çok önemli bir fırsat. Fuar süresince mevcut bayilerimizle ya da bayilik üstlenmek isteyen firmalarla bir araya gelebiliyoruz. Fuara katıldığımız her yıl, bu amaçlar doğrultusunda çok doğru sonuçlar elde ettik.

http://www.yapi.com.tr/haberler/garaj-kapisinda-dunya-lideri-hormann-turkiyede-de-liderligi-hedefliyor_53999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!