Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gayrimenkul Kıymetler Borsasının Temelleri Atıldı

Türkiye Veri İşleme Üssü (TUVIUS), Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek gayrimenkul sektörünün ihtiyaç duyduğu İstanbul Gayrimenkul Kıymetler Borsası’na geçiş platformunu oluşturdu.

yapi.com.tr
Gayrimenkul Kıymetler Borsasının Temelleri Atıldı

Gayrimenkul sektöründe güncel veri akışının şeffaf, güvenilir, tarafsız, izlenebilir ve sürekli olması sektörün önceliklerinin başında geliyor. Bilgi kirliliğinden ve spekülatif yaklaşımlardan arındırılmış rehber dokümanların yetersizliği sektörün önünde duran en büyük sorunlar arasında bulunuyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Üssü TUVIUS, teknolojik altyapı yatırımı ve Ar-Ge çalışmalarıyla hayata geçirdiği ADR Türkiye Gayrimenkul Bilgi Bankası ile gayrimenkul sektörünün bu temel sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırmayı hedefliyor.

TUVIUSTUVIUS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun

TUVIUS’un ADR Türkiye Gayrimenkul Bilgi Bankası’nda milyonlarca ölçülebilir veya ölçülemez özellikleri içeren veriler, standardize edilip Big-Data ve Data-Base ortamlarında işlenerek sorgu çıktıları ile kullanıcılara anlık olarak sunuluyor. Güncel ve sağlıklı verilerle geniş bir analiz yeteneğine sahip olan TUVIUS, çeşitli şekillerde piyasaya yönelik gayrimenkul arzlarına ait sonuç göstergelerini, İstanbul’da adreslendiği il-lçe-mahalle-semt-ada-sokak ve noktasal detayları, mekânsal dağılımları ve bu verilerin ortaya koyduğu bulguları, binlerce detay ve grafik harita görselleriyle anlık raporlayabiliyor.

Sektörün gerçek gelişimi izlenebiliyor

TUVIUS’un izlenebilen veri setleri ve sorgulamalarından ve bunlara dayalı periyodik çıktılarından her yıl katlanarak büyüyen gayrimenkul sektörünün arz talep baskısı, bu baskının ortaya koyduğu dinamikler, Türkiye’nin, hatta bölge ülkelerinin ekonomisine lokomotif olacak büyüklükte ve hareketlilikte olduğu değerlendirilebiliyor. Bulguların sürekliliği ve izlenmesi, metropol genelinden ilçeler ve mahallelere, hatta daha alt alanlara kadar yapılabiliyor. Süreç “güven otoritesi” düzeyinde Yıldız Teknik Üniversitesi teknopark ortamında, yazılım donanım ve uzmanlık kapasitesiyle, her türlü teknolojik altyapı olanaklarının tesis edildiği merkezde işleniyor ve sürekli görselleştiriliyor.

“Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın temellerini attık”

TUVIUS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, ekonomik açıdan büyük önem taşıyan Gayrimenkul Kıymetler Borsası ve TUVIUS hakkında şunları söylüyor: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında yaptığı ‘Türkiye’de Gayrimenkul Kıymetler Borsası kurulmalıdır’ çağrısının ardından, kamu, özel sektör ve çeşitli üniversitelerde bu konuyla ilgili yoğun bir hareketlenme yaşandı. YTÜ Teknopark’ta faaliyette gösteren TUVIUS’un çalışmalarıyla ise nihai noktaya ulaştık. Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın kurulması konusuna Cumhurbaşkanımız, son olarak İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nde de değindi. Bu oluşumu ne kadar hızlı hayata geçirirsek kazancımız o kadar büyük olacak.”

TUVIUS’un çalışmalarıyla İstanbul’da gayrimenkul sektörünün emarına kadar inen dev bir hizmet ağı üretildiğini kaydeden Altun, sistem bünyesinde yüzlerce milyar dolarlık İstanbul gayrimenkul arz/talep piyasasında en çok aranan güven otoritesinden arzın güvenirlik endekslerine ve sektör temsilcilerinin güvenirlilik derecelerine kadar çıktıların yayınlandığını belirtiyor. Şehir plancıları, avukatlar, mimarlar, harita mühendisleri, jeoloji mühendisleri, sosyologlar ve iletişim uzmanları gibi farklı disiplinlerden oluşan geniş kadrosuyla faaliyet gösteren TUVIUS’un büyük bir başarıya imza attığını ifade eden Altun, gayrimenkul sektöründe istisnasız her konuda son derece detaylı ve somut analizleri güncel ve sağlıklı verilerle ortaya koyma gayretinde olduklarını vurguluyor.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-kiymetler-borsasinin-temelleri-atildi_155660.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!