Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gaziantep Kalesi Bilimsel Kazıları

Gaziantep Kalesi’ndeki bilimsel kazılarda ortaya çıkarılan yapıların acilen restore edilmesi gerektiği bildirildi. Gaziantep Kalesi’ndeki ka

NTV-MSNBCb>Gaziantep Kalesi’ndeki bilimsel kazılarda ortaya çıkarılan yapıların acilen restore edilmesi gerektiği bildirildi.

Gaziantep Kalesi’ndeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Ahmet Beyazlar, kazılarda gün ışığına çıkan yapı kalıntılarının, restore edilmediği için hızla tahrip olduğunu söyledi.

Kalede 1998’den bu yana Gaziantep Valiliği’nin desteğiyle yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Beyazlar, “Hâlen devam eden çalışmalarla, kalenin çevresi ihata duvarıyla çevrildi, kapı girişi, burçlar ve surlar onarıldı. 200 metre uzunluğunda ve 3,5 metre genişliğindeki dehliz temizlenerek aydınlatıldı. Ayrıca kalenin kuzeyindeki erozyonu önlemek amacıyla çalışmalar yapıldı. Kalenin iç avlusundaki antik yapıda bir hamam, bir mescit ile Genç Osmanlı dönemi yapılar açığa çıkarıldı. Bu yapıların korunması için acilen restore edilmesi gerekiyor ama bunu yapamıyoruz” diye konuştu.

Arkeolog Beyazlar, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan taşınabilir eserlerin, Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde korunduğunu bildirdi.
Gaziantep Kalesi’ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümüne geçen hafta başladıklarını kaydeden Beyazlar, “2 ayrı yerde kazı yapacağız. Bu yıl kaledeki kazı çalışmalarını tamamlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.
Beyazlar, Gaziantep Kalesi’nde kazı ve restorasyon çalışmalarının yanı sıra çevre düzenleme yatırımları yapıldığını, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen bu çalışmayla kalenin çevresindeki çirkin yapıların istimlak edilerek yıkıldığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziantep-kalesi-bilimsel-kazilari_14889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!